Warning: Declaration of All_in_One_SEO_Pack::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL) should be compatible with All_in_One_SEO_Pack_Module::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL, $post = NULL) in D:\WEB\blogs\zekeriyamulbay\blog\wp-content\plugins\all-in-one-seo-pack\aioseop_class.php on line 12
TED Talks | Kalabalığın Gücü
Skip to content

TED Talks

Kendi alanında tepe noktaya ulaşmış insanların fikirlerini paylaştığı en önemli platform olduğunu düşündüğüm bu konuşmalardan beğendiklerim:
Jane McGonigal: “Oyun oynamak daha iyi bir dünya yaratabilir”

World of Warcraft gibi oyunlar oyunculara dünyayı kurtarmanın nasıl bir şey olduğunu gösteriyor ve kahramanların yaşam biçimlerini öğrenmelerini teşvik ediyor. Peki ya onların bu oyuncu güçlerini gerçek dünyanın problemlerini çözmek için kullansak? Jane McGonial yapabileceğimizi söylüyor ve nasıl olacağını açıklıyor.

 

Pranav Mistry: AltıncıHis teknolojisinin heyecan verici potansiyeli

Pranav Mistry, TEDHindistan’da fiziksel dünya ile veri dünyasının etkileşimine yardımcı olacak çeşitli araçları gösteriyor – kendisinin AltıncıHis cihazı ve yeni, devrimsel kağıt “dizüstü” de buna dahil. Sahnedeki soru-cevap kısmında ise Mistry tüm imkanlara yol vermek için AltıncıHis’in yazılımını açık kaynak olarak sunacağını söylüyor.

 

Adora Svitak: Yetişkinler çocuklardan ne öğrenebilirler

Dahi çocuk Adora Svitak dünyanın “çocuksu” düşünmeye ihtiyacı olduğunu söylüyor: cesur fikirler, çılgın yaratıcılık ve özellikle iyimserlik. Yetişkinlerin çocuklara öğretmek kadar onlardan öğrenecekleri şeyler olduğunu kabul etmeleri durumunda çocukların büyük düşlerinin büyük beklentileri hak ettiğini düşünüyor Adora.


 

Hans Rosling görülebilecek en iyi istatistikleri sunuyor

Verilerin bu şekilde sunulmasını daha önce hiç görmediniz. Bir spor muhabirinin dramı ve aciliyeti ile, istatistik uzmanı Hans Rosling, “gelişmekte olan dünya”nın mitlerini açığa vuruyor.

Çalışmanın muhteşem getirisine ise buradan ulaşabilirsiniz.

 

Elizabeth Gilbert: Deha Üzerine

Elizabeth Gilbert, sanatçılara ve dehalara imkansız özellikler atfetmemiz üzerine konuşup, radikal bir fikri savunuyor: Nadir bulunan bu insanların “dahi” demek yerine, “dehanın” onlara geldiğini söylemek gerekir. Komik, kişisel ve etkileyeci bir konuşma.

 

Keith Barry beyinleri büyülüyor

Önce, Keith Barry nasıl beynimizin vücudumuzu nasıl kandırabileceğini gösteriyor hemde canlı yayında işleyen bir numarayla. Sonra izleyicileri beyin büyülemenin bazı ağızları açık bırakan (hatta biraz tehlikeli) ziyafetlerine dahil ediyor.

 

Luis von Ahn: Büyük çaplı online işbirliği

CAPTCHA’yı, her insan tarafından yazılan yanıtın kitapları dijitalleştirmeye yardım etmesi için tekrar programladıktan sonra, Luis von Ahn birçok insanın İnternetteki ufak katkılarını kullanarak daha iyi neler yapılabilir diye düşünmeye başladı. TEDxCMU’da yeni iddialı projesi Doulingo’nun, nasıl milyonlarca insana Web’i hızla ve doğru bir şekilde tercüme ettirerek yeni bir dil öğrenmelerinde yardımcı olacağını anlatıyor — hem de bedavaya.

 

Share your thoughts, post a comment.

You must be logged in to post a comment.