Warning: Declaration of All_in_One_SEO_Pack::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL) should be compatible with All_in_One_SEO_Pack_Module::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL, $post = NULL) in D:\WEB\blogs\zekeriyamulbay\blog\wp-content\plugins\all-in-one-seo-pack\aioseop_class.php on line 12
Temel Pazar Araştırması için Twitter’in Kullanılması | Kalabalığın Gücü
Skip to content

19 Mayıs 2012

Temel Pazar Araştırması için Twitter’in Kullanılması

Sosyal medyanın varlığı müşterinin istekleri, duyguları ve şirkete, işe veya ürüne karşı olan fikirleri hakkında çıkarımda bulunabilmek için paha biçilemez bir kaynaktır. Sosyal medya geleneksel pazar araştırmasının yerini hiçbir zaman almayacaktır fakat bazı genel algıların ortaya çıkartılabilmesi için uygun bir ortam sunmaktadır.

Crowdsourcing, outsourcing ile tamamlanabilecek görevlerin açık bir çağrı ile geniş insan kitlelerine veya topluluklara yaptırılmasıdır. Twitter bu taktiğin uygulanabileceği ve verimli sonuçların alınabileceği mükemmel bir platform sunmaktadır.

Bu platformun crowdsourcing amacıyla kullanılmasının en kolay yolu ise takipçilere soru sormaktır. Topluluğunuza Twitter aracılığıyla sorular sorarak, geleneksel pazar araştırmasında yer almayan, birçok avantaja da sahip olabilirsiniz:

- Sadece dinleyerek müşterilerinizin isteklerini aracısız elde edebilirsiniz.
- Yanıt verenler herhangi bir moderatör tarafından yönlendirilmedikleri için oldukça samimi ve açıklayıcı olmaktadır.

İşte Twitter üzerinden başarılı bir anket oluşturarak temel pazar araştırması yapmanın 7 püf noktası:

1. Tweet içinde anketi açıklayan kısa ve kişisel/özel mesaj yer almalıdır.
2. Anketin doldurulması teşvik edilmelidir.
3. Anket ile alakalı popüler hashtag(ler) kullanılabilir. Twitter’daki popüler hashtaglere göz atmak için üçüncü parti uygulama olan hashtag.org‘u kullanabilirsiniz.
4. Anketi içeren tweet en çok takipçiye eriştiğiniz gün ve saatte atılmalıdır.
5. Anketinizi birden fazla göndermekten korkmayın. İlk gönderimden 1 gün ve 1 hafta sonra anket tekrardan takipçiler ile paylaşılabilir. Ayrıca tıklamaları takip edebilmek için bit.ly gibi servislerden anket linkini kısaltmanız gerekmektedir.
6. Takipçilerinizden anketinizi Retweet etmelerini isteyin.
7. Hatırlatma tweeti gönderin; “Anket bugün sonlanıyor, takipte kalın” + link

Önerilerin birkaçının uygulandığı örnek bir tweet ise aşağıda yer almaktadır.:

Bu tweet sırasıyla; anket hakkında kısa bilgi, takipçinin katılımının istenmesi, kısaltılmış anket linki, ilgili hashtagler ve ReTweet isteği yer almaktadır.

Kaynak

Read more from Sosyal Üretim

Share your thoughts, post a comment.

You must be logged in to post a comment.