Warning: Declaration of All_in_One_SEO_Pack::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL) should be compatible with All_in_One_SEO_Pack_Module::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL, $post = NULL) in D:\WEB\blogs\zekeriyamulbay\blog\wp-content\plugins\all-in-one-seo-pack\aioseop_class.php on line 12
Dünyada Gamification ve Crowdsourcing | Kalabalığın Gücü
Skip to content

24 Şubat 2012

Dünyada Gamification ve Crowdsourcing

İlgi duyduğum alanda dünyada neler oluyor diye kontrol ederken edindiğim güncel bilgileri, kendi yorumumu dahil ederek, sizinle de paylaşmak istedim. Bu yazımda dünyadaki eğilimlerden bahsedeceğim için kavramların İngilizce olarak ele alacağım. Yazıda yer alan kırmızı şekiller Gamification, mavi şekiller ise Crowdsourcing ile alakalıdır.

Öncelikle bu iki kavramın ilk ne zaman arama motorlarında görülmeye başladığına bakmak istiyorum.  Her iki kavramın da ilk çıkış yeri ABD. Crowdsourcing ilk olarak 2008’in ikinci yarısında ortaya çıkmış. Gamification’un ortaya çıkışı ise daha yeni; 2011’in ilk yarısı.

 

 

Crowdsourcing


Gamification 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gamification, ortaya geç çıkmasına rağmen, yükselişini sürdürüyor. Özellikle 2011 yılında büyük çıkış yaşayan Gamification, aynı yıl boyunca yatay bir seyir izleyen Crowdsourcing ile arayı kapatmış. Sağlıklı bir veri olmasa bile her iki kavramın da 2012 yılına yükselişle girdiğini görebilirsiniz.

Ülkemizdeki aramalarda ise Crowdsourcing bir süre aramalarda görülüyor fakat Gamification henüz, ölçümlerde görülecek kadar, arama hacmi oluşturmamış.

Farklı hızlarda da olsa her iki kavramın yükselişi devam ediyor. Fakat bu iki kavramın hangi türevlerindeki aramalarda yükselişler olduğuna bakmakta fayda var. Böylece kavramın yönünü ne tarafa çevirdiğini görme şansına sahip olacağız. Öncelikle Gamification ile ilişkili aramalara bakalım:

 

 

 

 Gamification 


Aramalarda ilk sırada Gamification.co CEO’su  Gabe Zichermann’ ın düzenlediği “Gamification Summit” yer almakta. İkinci sırada ise oyunlaştırmanın sosyal pazarlama ile birleşimi sonucunda ortaya çıkan “Social Gamification” yer almakta.

Ayrıca oyunlaştırmanın hem pazarlama hem de eğitim alt dallarına inilmesinin, konuyu hazmedenlerin kavramı kendi sektörlerinde uygulamaya çalışmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Kavramın ne olduğunu merak edenlerin ağırlığı ise konunun sıcaklığını gösteriyor.

 Crowdsourcing 


Crowdsourcing aramalarına göz attığımda ise kavramın anlamının 3 farklı versiyonda öğrenilmek istendiğini fark ettim. Konunun Gamification’a göre bir hayli eski olmasına rağmen bu tür aramaların görülmesi hem merakın sürdüğü hem de kavramın kendini yerleştiremediği anlamlarına gelebileceğini düşünmekteyim.

Aramalarda ikinci ve trendlerde üçüncü sırada olan türev; Crowdsourcing kavramının gerçek hayat için nasıl tasarlanacağı. Burada okunması gerekenin Crowdsourcing’in uygulanmaya konulmak istenmesi fakat bunun zorlayıcı olduğudur.

Crowdfunding crowdsourcing içerisinde en çok kullanılan kavramlardan biri. Genel aramalarda 6. sırada olmasına rağmen trendlerde ikinciliği kapması gelecekte daha da yaygınlaşacağının belirtisi. Crowdfunding konusunu “bence” en iyi uygulayan site olan Kickstarter’da en çok fon alan 15 projeyi buradaki derlemeden ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Son olarak sizinle IceRocket’den aldığım Twitter verilerini paylaşmak istiyorum. Veriler birbirine yakın olmakla beraber sürekli değişkenlik gösteriyor. Karşılaştırma açısından aynı zaman diliminde “football” kelimesini içeren tweetlerin sayısının 115adet/dakika olduğunu belirtmek isterim.

Share your thoughts, post a comment.

You must be logged in to post a comment.