Warning: Declaration of All_in_One_SEO_Pack::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL) should be compatible with All_in_One_SEO_Pack_Module::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL, $post = NULL) in D:\WEB\blogs\zekeriyamulbay\blog\wp-content\plugins\all-in-one-seo-pack\aioseop_class.php on line 12
Oyunlaştırma ve Küçük İşletme Sadakati | Kalabalığın Gücü
Skip to content

20 Şubat 2012

Oyunlaştırma ve Küçük İşletme Sadakati

Oyunlaştırma büyük markalar ile eşit şekilde küçük firmaların da yenilikçi sadakat programları oluşturmalarına olanak sunar.

200 yıldır, girişimci küçük ve orta ölçekli işletmeler sadakat programları ile çeşitli denemeler yapmışlardır. 1890’larda mahallelerdeki küçük organik kahve mağazaları gibi küçük işletmelerde baskın müşteri sadakat düşüncesi “10 al, 1’i bedava” şeklindedir. Bu model sadakat programlarının genelinde büyük bir başarıya ulaşmıştır.

Küçük işletmelerde basitlik günü kurtarır; sadakat programlarında delikli kart kadar üretilmesi ve yönetilmesi kolay başka bir şey yoktur. Müşteriler anında sürecin nasıl işlediğini anlamaktadırlar. Aynı zamanda her bir mühür veya delik mağazanın mesajını güçlendirmek için bir fırsat olmaktadır.

10:1 programının hem uygulaması hem de kontrolü kolay ve ucuz olsa da, küçük işletmeler bu kartları piyasaya çıkardıklarında bir çok fırsatı masanın üzerinde bırakıyorlar. Taklit ettikleri büyük boyutlu havayolu veya otel şirketlerinin aksine küçük boyutlu firmalar, müşterilerin gerçekten önem verdikleri, kritik bağlayıcı (çekici) ödüllerden yoksundurlar. Bu ödülleri SAPS olarak kısaltılmaktadır (Status=statü, Access=erişim,  Power=güç ve Stuff=değerli eşya).  Tabi ki delikli kart programı herhangi bir değerli eşya önermiyor fakat statü (hiyerarşiyi gösteren), erişim (diğerlerinin ulaşamadığı bir şeyi elde etme) ve güç (diğerleri üzerindeki) gibi ek faydalar programlarda kendilerine yar bulmaktadırlar. Bu tür geleneksel sadakat programlarına örnek olarak havayolu şirketlerini verebiliriz; bu firmalar müşterilerine ödül olarak öncelikli şerit veya daha iyi salon ve müşteri hizmeti servisi sunabilir. Fakat bir kafe ise ödül olarak daha sınırlı seçeneğe sahipti, şimdiye kadar.

Oyunlaştırmanın gelip çatması veya müşteri bağlılığı için oyun düşüncesi & mekaniklerinin kullanılması ile, küçük boyutlu firmalar ile diğerlerinin seviyelerini eşitleyen,  heyecan verici bir ürün ortaya çıkmıştır. İlk defa bir kafe, oto yedek parça satıcısı veya küçük bir restoran zinciri çekici sadakat programlarını piyasa sürerek büyük oyuncular ile rekabet edebilir duruma gelmiştir. Sadakat programlarının kurulabilmesi hala maliyetli olsa da, daha önce olmadıkları kadar ulaşılabilir durumdalar.

 

Her seviyedeki pazarlamacıların faydalanabileceği birkaç oyunlaştırma örneği

Foursquare her bir mağazaya, en sık gelen ziyaretçileri belirlemeleri ve ödüllendirmeleri için, sade bir yol önererek küçük işletmeler için sadakat programlarına öncülük etmiştir. Bu veriler için Forsquare’e ticari olarak giriş yapılmalıdır. Ufak bir ücret karşılığında ise sistem mekânınıza en sık veya düzenli gelenler için ödüller önermenize olanak sağlamaktadır.

Sadakat programlarının oyunlaştırılmasına ve delikli karttan daha eğlenceli hale getirilmesine rağmen kapsamda ve erişimde bir takım sınırlamalar göze çarpmaktadır. Bir mekanın sadece bir müdavimi (mayor) olmakla beraber bu programa sadece Foursquare kullanıcıları katılabilmektedir.

MyTown, Foursquare’ye benzeyen fakat daha fazla eğlence içeren bir mobil sosyal ağdır. Bu ağ ticari işletme sahipleri ile ortaklıklar kurarak gelişmiş sosyal sadakat programları sunmaktadır. Ağ içerisinde, Foursquare’de olduğu gibi, giriş (check-in) yapılarak puan kazanılabileceği (aynı zamanda işyeri sahipleri de kazanmakta) gibi gerçek dünya görevleri için kullanıcıları teşvik eden ve ödüllendiren meydan okuma sistemi de sunulmaktadır.

Yukarıdaki Taco John örneğinde olduğu gibi, kullanıcılar kahvaltıları ile beraber çekildikleri fotoğraflarını Facebook’a veya Flicker’a yüklemeleri karşılığında fazladan puan ile ödüllendirilebilmektedir. İlgi uyandıran ve firma hedefleri ile alakalı düzenli değişimler ile bu meydan okuma temelli yaklaşım kesinlikle daha fazla eğlence içermektedir.

BigDoor, Badgeville ve BunchBall gibi firmalar neredeyse her türlü ihtiyaca uyarlanabilir oyunlaştırılmış sadakat programı tarzı sistemler sunmaktadırlar. Bu tür sistemler Foursquare’nin “bardağa su eklesene” kolaylığında olmayacaklardır. Fakat pazarda bilinen bir ürüne veya hizmete sahipseniz sunulan fazladan güç ve esneklik ile bu açığı kapatabilirsiniz. Tüm bu sunulan hizmetler kısa dönemde çok ekonomik olmasa da, uzun dönemde tüm müşteri mülkiyetini elinizde bulundurma gibi önemli yararlarını göreceksiniz.

Oyunlaştırma sadakat programlarına bir kere uyarlandığında, gerek müşteri ilişkileri gerekse alışveriş alışkanlıkları olsun, müşterileriniz hakkında daha fazlasını öğrenmenize yardımcı olacaktır. Bu uyarlama ile kampanyalarınızı hedeflemede ve ürün/hizmet önerilerinizde daha başarılı olabilirsiniz. Fakat bu olanakların avantajlarını elde etmek için oyunlaştırmaya, sosyal ödüllerin ve şaşırtıcı mobil dünyanın kaldıraç etkisine kucak açmak gerekmektedir.

Hangi seçeneği seçtiğinizin bir önemi yok, delikli sadakat kartlarının dönemi muhtemelen sona ermek üzere. Bu küçük kartlar basit, ucuz ve yönetilmesi basit olsa bile müşteriler artık daha çekici etkileşimler, küçük işletmeler ise daha çok müşteri bilgisi ve temas noktası istiyor. Oyunlaştırma teknolojisi ve servisleri ile bu programlar daha ucuz, esnek ve her yerde bulunabilir olacaktır.

Daha önce büyük oyuncuların alanı olan gelişmiş, etkileyici ve eğlenceli sadakat yakında bütün müşteri iletişimlerinde yer alacak. Hazır mısınız?

Gabe Zichermann, CEO gamification.co

Kaynak

Share your thoughts, post a comment.

You must be logged in to post a comment.