Warning: Declaration of All_in_One_SEO_Pack::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL) should be compatible with All_in_One_SEO_Pack_Module::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL, $post = NULL) in D:\WEB\blogs\zekeriyamulbay\blog\wp-content\plugins\all-in-one-seo-pack\aioseop_class.php on line 12
Oyunlarda Kişilik Tipleri | Kalabalığın Gücü
Skip to content

13 Şubat 2012

Oyunlarda Kişilik Tipleri

Kişilik tipleri her bir bireyin psikolojik olarak sınıflandırılması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu kategorilendirmenin oyunlaştırma ile ilişkisinde ise genellikle oyuncu tiplerine gönderme yapılır ve hem oyun tasarımında hem de oyunlaştırma sürecinde kendisini ön plana çıkartır.

Bartle Test’ine göre 4 farklı oyuncu kişiliği mevcuttur:

– Başarılılar

– Kâşifler

– Sosyalleşenler

– Vurucular (katiller)

 

Bu kişilik tiplerini Oyun Mekaniklerini ve Oyun Özelliklerini sınıflandırmak için kullanmaktayız. Sınıflandırma sayesinde hangi oyuncu tipinin hangi mekaniklerden ve özelliklerden hoşlandığını daha iyi anlayabiliyoruz.

Oyunlaştırma sürecinin bir parçası olarak ulaşılmak istenilen oyuncuların kişilik özellikleri de dikkate alınabilir. Ayrıca test geleneksel oyunlar için tasarlanmıştır ve oyunlaştırma konusuna daha uygun olabilmesi için değiştirilmesi ve geliştirilmesi gerekmektedir.

 

Bartle Testi

Bu test puanlama formülerinin eşlik ettiği bir dizi sorudan ibarettir. Test sonucunda online çok oyunculu oyun kullanıcıları kategorilere ayrılmaktadır. Test Richard Bartle tarafından geliştirilmiştir (1996). Eylül 2009 tarihinde ise test 500 binden fazla yapılmıştı.

Testin sonucu rastgele seçilmiş 30 sorudan hesaplanmaktadır. Toplam %200 olan sonuçta hiçbir oyuncu kişiliği %100’ü geçememektedir. Örneğin bir katılımcı test sonucunda %100 vurucu, %50 sosyalleşen, %40 başarılı, %10 kâşif olduğunu öğrenebilir. Bu sonuca göre katılımcının, diğer kişilik alanlarına göre, diğer oyuncular ile savaşmayı tercih edeceğini öğrenmekteyiz. Örneğimizde ulaştığımız sonuç “KSAE” olarak tanımlanacaktır.

Şimdi bu oyuncu kişiliklerine ayrıntılı olarak göz atalım:


Başarılılar


Başarılılar

Elmaslar olarak da bilinen bu tip oyuncular puanlar, seviyeler, ekipmanlar ve oyun başarısını gösteren benzeri elle tutulur ölçütleri kazanmayı tercih ederler. Neredeyse hiç veya çok az oyun kazancı sunan ödüller için uzun süre oyunda kalabilirler. Bu ödülleri aldıklarında hissettikleri ise elde etme itibarı olmaktadır.

Başarılırlar için tek-oyuncu cazibesi:

Her hangi bir yolla, şekille veya form ile alt edilebilen her oyun, kullanıcıya başarması gereken şeyler vererek, başarılıların seveceği bir yol sunar. %100 tamamlama ile bitirildiğinde özel filmler, ekstra son bölüm senaryoları veya başka tür bonus öneren oyunlar bu tip oyuncular için oldukça cazibelidir.

Başarılırlar için çok-oyuncu cazibesi:

Online oyunların başarılılar kategorisine giren insanlara sunduğu en önemli şey başarılarını ve elde ettikleri yüksek statüleri diğerlerine gösterebilme olanağıdır. Diğer oyunculardan gelen rekabetlere değer veriyor (veya bunları küçümsüyor) ve kendilerine övgüler sunan Sosyalleşenleri arıyorlar. Daha fazla başarı elde ettiklerinde ise artık daha fazla kolay Vurucular ile karşılaşmıyorlar ve geldikleri yeni pozisyonun keyfini çıkartabiliyorlar. Ayrıca bu tip kullanıcılar isimlerini liderlik panosunun en üstlerinde görmek istiyorlar. Çoğu oyun kullanıcılarına rekabetçi liderlik merdivenleri içinde yeni rütbeler veya benzeri şeyler öneriyor. Microsoft’un Xbox Live konsolu bu tip kullanıcıları ödüllendirmek için “Gamescore” panosunu kullanıyor. Bu panoda üst sıralara çıkabilmek için oyuncular satın aldıkları oyunlardaki zor başarıları gerçekleştirmesi ve bu sayede puanlar toplaması gerekiyor.

Birçok yönden Başarılılar MMORPG türü oyunlar tarafından en çok hedeflenen oyunculardır. Birçok başarılı MMO, karakter en üst seviyeye gelse dahi, her zaman ulaşılmak ve başarılmak istenen bir şey sunar. Bu tür objeler genellikle ilk karşılaşıldıklarında, elde edilmesi oldukça zor olduğu için, alınmadan geçilmişlerdir. Başarılılar bazen kendi kendilerine belirsiz hedefler koyabilirler. Bu hedefler özellikle bir şeyleri ilk yapmak istemelerinin sonucu olarak ortaya çıkar ve oyuncuların siteye daha çok bağlı kalmalarına yol açar.

Kâşifler


Kâşifler

Kâşifler yeni alanlar keşfetmek isteyen, haritalar oluşturan ve gizli objeler hakkında bilgi arayan oyuncu tipidir. Kendilerine uygun bir şekilde etraflarına göz atmalarına izin verilmeyen ve oyunun kesin bir zaman diliminde hareket etmelerini istediği durumlarda kendilerini kısıtlanmış hissederler. Gizli bir nesne veya oyun aksaklığı bulduklarında ise bu durumdan oldukça mutlu olurlar.

Kâşifler için tek oyuncu cazibesi:

Mücadele ve seviye atlamak (puan kazanmak vs.) kâşifler için ikinci sırada gelmektedir. Bu nedenle “Myst” gibi oyunlara rağbet göstermektedirler. Bu tip oyunlarda, detaylara dikkat ederek ve bulmacaları çözerek, bir çıkış yolu bulmanız gerekmektedir. Oyun içindeki bulunan insanların ve mekânların bilgisi ve herhangi bir arka plan hikâyesi ile oyuncular kendilerini güçlendirmektedirler. Başarılıların çok kısa zaman önce tamamladığı oyunları unutabilmelerine rağmen, kâşifler keşifleri sonucunda elde ettiklerini zengin bir deneyim olarak hafızalarında tutabilmektedirler.

Bazılarının beklentilerinin aksine, bu tip oyuncular müsamahakâr oyunlardan olduğu kadar kısıtlayıcı oyunlardan da zevk alabilirler. Bu tarz kısıtlayıcı oyunlarda büyük başarı elde etmiş kâşifler, programcıların öngöremediği, kendilerine has hedefler belirlemektedirler (örneğin bir bölümü belirli davranışlarda, belirli kısıtlamalar ile belirli zamanda bitirmek gibi). Bu kısıtlayıcı davranışları sergilemelerinin en önemli sebebi ise keşfettikleri hileleri kullanıma koymaktır.

Kâşifler için çok-oyuncu cazibesi:

Kâşifler çok oyunculu sistemlerde başarılılardan daha fazla fayda elde ederler. Etraflarında bilgilerinden faydalanılacak insanlar ile çevrelenmişlerdir. Sıklıkla deneyimlerini değiş tokuş edebilmek için diğer kâşifler ile tanışırlar. Vurucular (katiller) ile iletişim genellikle olumsuz sonuçlanmaktadır. Kötü niyetli vurucular keşif sürecine müdahale edebileceklerdir. Çoğu MMORPG oyunu araştırmaları ve keşfetmeleri için kâşiflere birçok bilgi ve zengin karakter sunar. Fakat zevksiz-sonu belirlenebilir senaryolar ve görevler sunulduğunda ise bu oyuncular çabuk sıkılmaktadırlar.

Sosyalleşenler


Sosyalleşenler

Oyunsal özellikleri ikinci plana atıp sırf sosyal yüzü için oyunu seçenler sosyalleşenler olarak isimlendirilirler. Bu tür oyuncular en büyük zevki diğer oyuncular ile etkileşim halinde iken (bazı durumlarda ise bilgisayar kontrollü karakterler ile) alırlar. Oyunlar hem oyun içinde hem de dışında diğer kişiler ile tanışmak için sadece bir araç görevi görür.

Sosyalleşenler için tek-oyuncu cazibesi:

Hedefin kazanma ve keşiften daha çok sosyalleşme olduğu zamanlarda bu ihtiyacı karşılayacak birkaç tek oyunculu seçenek bulunmaktadır. Bu seçeneklerin yerine oyuncular sevdikleri tek kullanıcılı popüler oyunları oynayarak tecrübelerini oyun dışında paylaşabilirler.

Sosyalleşenler için çok-oyuncu cazibesi:

Neredeyse sınırsız iletişim imkânı sunması ile çevrimiçi çevre sosyalleşenler için oldukça çekici bir ortamdır.  Bu tip oyuncular yeni insanlar ile tanışmaya başlar başlamaz arkadaş listelerini de doldurmaya başlarlar ve özel mesajlar ile yeni arkadaşlarını daha iyi tanırlar. Çevrimiçi ortamda klanlara ve akrabalıklara katılmanın bütün avantajlarını kullanırlar ve hızlı arkadaşlıklar kurarak diğerlerine yardımcı olmaya çalışırlar. Sosyalleşenler neredeyse her tipten oyuncu ile uyumludurlar. Hatta vurucular bile saygılı sosyalleşenler ile daha iyi geçinmektedirler. Sonuç olarak, kendi sundukları olmasa bile, büyük olasılıkla belirli servis sağlayıcılarında iyi bilinen bir isme sahip olacaklardır.

Vurucular (Katiller)


Vurucular (Katiller)

“Dövmek” vurucuları en doğru şekilde anlatan lakaptır; insanları dövmek. Vurucular diğer oyuncularla rekabet ederek gelişirler ve bilgisayar kontrollü karakterlerden ziyade gerçek insanlar ile rekabete girmek isterler.

Vurucular için tek-oyuncu cazibesi:

Bu tür oyuncular imha etmeye bayılırlar. Bu nedenle içerisinde katliam, aksiyon ve yok edilebilir çevre içeren oyunlar bu tarz oyuncular tarafından tercih edilmektedir. Günü kurtaran kahraman kavramından ayrılma fırsatından da hoşlanırlar. Bu kavramın yerine kötünün tarafında oynamayı seçerler. Ayrıca vurucular çevrelerini etkileme ile en fazla ilgilenen oyuncu tipidir. Bu nedenle direk olarak yapıma ve yıkıma el atabilecekleri sanal oyunlar bu kategoriye giden oyuncular için oldukça çekici gelecektir.

Vurucular için çok-oyuncu cazibesi:

Bilgisayar kontrollü karakterler ve nesneler arasında gerçekleşen kargaşa vurucular için eğlenceli olabilir fakat hiçbir şey yeteneklerini gerçek oyunculara karşı göstermek kadar zevkli değildir. Genellikle, vurucu karakterde olmanın eğlencesi arkadaşça rekabet ruhundan gelmektedir. Vurucular spor için bu oluşumun içindeler, karşılarındaki rakiplerinin davranışlarını analiz ediyorlar ve genellikle onurlarıyla hareket ediyorlar.

Vurucuların dışında kalan kategoriler için, bütün olay diğer oyuncuları incitecek güçten ve olanaktan ibaret. Bu konuyu destekleyen bir örnek; güçlü karaktere sahip olan bir kişi karakterini zayıf özelliklere veya yeni başlayanların bulunduğu yere götürmesi ve devamlı buradaki kişileri öldürerek ilerleme kat etmesi. Güçlü düşmanlar zayıf olanlara yardım için olay yerine vardığında ise zayıfları öldüren kişi ya sabırlı bir şekilde beklemekte ya da gizlice sürecini devam ettirebileceği bir yere gitmektedir. Bu tarz vurucular genellikle kötü ün salarak aranan kişi olmaktan hoşlanıyorlar.

Diğer tarafta, vurucular oyunun sosyal ve ekonomik tarafında da aktiftirler. Pazarı kontrol etmek çoğu için oldukça ilgi çekicidir ve birçoğu pazar göstergelerini okumada oldukça yeteneklidir. Sosyal vurucular genellikle içinde bulundukları derneklerin, klanların ve toplulukların lideri olmaya eğilimlidirler. Çoğu kimse vurucuların anti sosyal oldukları ve hiçbir arkadaşlarının olmadığını düşünerek hata yapmaktadır. Oldukça saldırgan olan vurucular bile daha az yetenekli vurucular ve başarılılar (hatta sadece rekabet ile yükselmeye çalışan “iyi” vurucular) tarafından kahramanlaştırılmaktadırlar. Her iki durumda da bu kategori altında yer alan oyuncular sıkıldıklarında gerçekten topluluk için tehdit oluşturacaklardır. Rekabete sevk eden doğal dürtüleri, gerçekten istedikleri durum olmasa bile, onları sorun çıkarmaya teşvik edecektir.


 

Kaynak

Not: Resimler freedigitalphotos.net sitesinden “Standart Lisans” dahilinde alınmıştır.

Share your thoughts, post a comment.

You must be logged in to post a comment.