Warning: Declaration of All_in_One_SEO_Pack::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL) should be compatible with All_in_One_SEO_Pack_Module::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL, $post = NULL) in D:\WEB\blogs\zekeriyamulbay\blog\wp-content\plugins\all-in-one-seo-pack\aioseop_class.php on line 12
Sosyal Üretim Örnekleri | Kalabalığın Gücü
Skip to content

10 Şubat 2012

Sosyal Üretim Örnekleri

“Procter & Gamble” kurumsal Ar-ge bölümünde 9000’den daha fazla bilim adamı ve araştırmacı çalıştırmasına rağmen hala çözülemeyen birçok probleme sahip. Fakat firma artık bu problemleri 90.000 arka bahçe bilimcisini içeren InnoCentive sitesine havale ediyor. Şirket ayrıca NineSigma, YourEncore ve Yet2 gibi benzer firmalarla da çalışmalarını sürdürüyor.

 

 

YRUHRN Amazon Mekanik Türk’ü ve, proje başlangıcından sadece 30 gün sonra basılabilen kitapların derlenebilmesi için, sosyal üretimi yeni kanallarda kullanmaktadır.

 

 

 

iStockPhoto, fotoğrafları yükleyen ve paylaşan, 22.000’den fazla amatör fotoğrafçının yer aldığı bir web sitesidir. Getty Images gibi fotoğrafları satmak için profesyonel organizasyona ihtiyaç duymadığı için fotoğrafları daha düşük fiyata satabilmiştir.

 

 

 

Cambrian House karlı olabilecek yazılım fikirlerini belirleyebilmek ve geliştirebilmek için bir sosyal üretim modelini uyguluyor. Basit oylama yöntemiyle, hem iç hem de sosyal üretim kaynaklarını kullanarak geliştirilebilecek yazılım fikirlerini seçmeye çalışıyorlar.

 

 

A Swarm of Angels (Melekler Topluluğu) projesi takipçilerinin fonlama, gerçekleştirme, katkıda bulunma ve dağıtma davranışlarından faydalanıyor. Projenin amacı diğer yeni oluşan projelerin erken dönemlerinde, doğru uzmanlık alanlarına sahip, küçük topluluklar oluşturmak ve bu topluluktakileri ücretli çalışanlar (film ekibi vs.) haline getirmek.

 

 

The Goldcorp mücadelesi sıradan bir madencilik firmasının sosyal üretimi, olası altın damarlarının bulunabilmesi için, nasıl kullanabileceğinin güzel bir örneğidir. Bu yarışma Fractal Graphics ve Taylor-Wall and Associates of Australia tarafından kazanıldı ve belirlenen 110 delme noktasının yarısı firma için yeniydi.

 

Kaynak

Share your thoughts, post a comment.

You must be logged in to post a comment.