Warning: Declaration of All_in_One_SEO_Pack::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL) should be compatible with All_in_One_SEO_Pack_Module::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL, $post = NULL) in D:\WEB\blogs\zekeriyamulbay\blog\wp-content\plugins\all-in-one-seo-pack\aioseop_class.php on line 12
Oyunlaştırma ile Kazanma Kılavuzu | Kalabalığın Gücü
Skip to content

2 Şubat 2012

Oyunlaştırma ile Kazanma Kılavuzu

Arama ve analitik iyileştirmelerinizi gerçekleştirdiniz fakat kullanıcılarınızın siteye nasıl bağlanacakları hakkında hiç düşündünüz mü? Oyunlaştırma -oyun dinamiklerini sitelere veya servislere ekleme süreci- kalabalık insanları etkilemek ve onları motive etmek adına hem yeni hem de çok güçlü bir stratejidir. Sitenizi veya servisinizi daha önce iyileştirdiğiniz gibi, oyunlaştırma platformunu kullanarak, kullanıcılarınız için iyileştirme yapabilir ve sonuçlarını anında görebilirsiniz.

Fakat bilinçsizce oyun mekaniklerini sitenize eklediğinizde aradığınız sonuca ulaşamayabilirsiniz. Gerçek anlamda siteye bağlı kullanıcılar ve uzun dönemli sadakat için geliştirdiğiniz oyunlaştırma çözümü şirketiniz için anlamlı olmalıdır.

Birçok tavsiye ve taktik içeren bu kılavuz Buncball’ın uzmanlarının yıllar süren deneyimlerinden faydalanılarak oluşturuldu. Amacımız ise en iyi uygulama örneklerini size sunarak kendi oyunlaştırma stratejinizi geliştirmede destek olmaktır.


Başlangıç


1. Oyunlaştırma oyun tasarımı ile aynı anlama mı gelmektedir?

Oyunlaştırma asla oyun dizaynı ile karıştırılmamalıdır. Oyunlaştırmada Call of Duty veya Halo gibi derin ve etkileyici deneyim ortaya konulmamaktadır. Bunu yerine servislerinize, içeriklerinize, çevrimiçi topluluğunuza veya kampanyanıza oyun mekaniklerini eklenmektedir. Kullanıcıları daha derine inmeleri için ikna ettiğiniz zaman, oyunlaştırma sisteminin giriş tasarımını basit kurallarla, ulaşılabilir hedeflerlerle ve yakın zamanda elde edilebilecek galibiyetlerle tasarlamanız gerekmektedir.

 

2. Oyunlaştırma neden işe yaramaktadır?

Oyunlaştırma tanınma, ödüllendirme, statü, başarı, rekabet, işbirliği ve fedakârlık gibi en temel insani ihtiyaçları karşılamaktadır. İnsanlar hem günlük yaşamlarında hem de internet ortamında bu gibi şeylere açlar. İşte oyunlaştırma da tam olarak bu noktaya dokunmaktadır.

 

3. Oyunlaştırma iyi içeriğinin yerini alabilir mi?

Asla. Siteniz kendi kendine ayakta durmalı ve kullanıcılar için çekici olmalıdır. Oyun mekanikleri sadece, topluluk, rekabet gibi kullanıcıları daha çok bağlayacak elementleri ekleyerek, sitenizi geliştirmelidir. Örneğin; tarihi geçmiş haberler içeren bir siteye ne kadar oyunlaştırılma uygulanırsa uygulansın herhangi bir gelişim görülmeyecektir.

 

4. Topluluğa ihtiyacımız var mı?

Oyunlaştırma genellikle destekleyici topluluğa ihtiyaç duymaktadır. Daha önce değindiğimiz statü veya kendini ifade etme gibi temel insani ihtiyaçlar, başkaları tanıklık ettiğinde, işe yaramakta. Ayrıca rekabeti sağlamak ve başarıları karşılaştırmak için diğer insanlara ihtiyaç duymaktayız. Tabi ki insanların kişisel güvenliklerini korumak istedikleri banka servisleri gibi bazı istisnalar mevcuttur. Fakat genel olarak insanlar diğer insanlarla etkileşim içinde olmak ve onlarla yarışmak istiyorlar.

Hedefleri kullanıcıların ilgi alanlarına göre planlamak


1. Şirketinizin hedeflerini anlamak:

İnsan doğasını, kaliteli içeriği ve topluluğu hesaba kattıktan sonra, oyunlaştırmanın saydıklarımızla nasıl uyum içinde olacağı ve şirket kültürünü nasıl pekiştireceği üzerinde düşünme zamanı gelmiştir. Özellikle sitenizde iş değeri oluşturan aktivitelere odaklanmalısınız. Bu aktiviteler satın almalar, sayfa gösterimleri gibi direk kârla bağlantılı olabileceği gibi arkadaşları davet etme, içeriği paylaşma ve kayıt olma gibi dolaylı da olabilir.

 

2. Kullanıcıları anlama:

Oluşturduğunuz her şey kullanıcıları anlamanızla ilişkilidir; kullanıcılarınız kimlerdir, ne yaparlar, neden ve nasıl yaparlar. Onların istenilen yönde harekete geçmelerini sağlayacak güdüleyicileri ve bir şeyin hayranı olmanın onlar için değerini anlayın. Bir müzik fanı, spor fanatiği veya haber bağımlısı olmak nasıl bir duygu acaba?

 

3. Farka dikkat edin:

Oyunlaştırma çözümünüzü oluşturduğunuzda, ortaya çıkan şeyin şirket hedefleri ile kullanıcı deneyiminin ortasında konumlandığından emin olun.

Kullanıcılardan ne yapmalarını istiyorsunuz?


1. Kullanıcıların gerçekleştirmesini istediğiniz davranışları önceliklendiriniz:

Bu başlık için en iyi yaklaşım standart sıralama sistemidir. Programınız için eylemleri bir kere tanımladığınızda, onları değerlerine göre sıralamak isteyeceksiniz. Bunun içi en düşük değere sahip eylem ile başlayın ve 1x değerini atayın. Sonrasında bu değerden yola çıkarak diğer her eyleme göreceli değerler verin. Örneğin bir blog yazısına yorum yazmak için 1x değerini baz aldığımızda siteye kayıt olmak için 10x göreceli değerini atayabiliriz.

 

2. Başarı ölçütlerini nasıl belirleyeceğiz?

İlk günden bütün ölçüm altyapısının hazır olduğuna emin olun. Böylece kullanıcı davranışlarını takip edebilir ve yerleştirdiğiniz oyunlaştırma stratejisinin işe yarayıp yaramadığını öğrenebilirsiniz. Programın resmi olarak duyurulmasından önce sessizce bir süre uygulanması her zaman güzel bir fikir olmuştur. Böylece ölçümler için temel değerlerler ayarlanabilir.

 

3. Neden gizli mod?

Programı resmi olarak başlatmadan önce sahne gerisindeki kullanıcı davranışlarını ölçümlemek isteyebilirsiniz. Karşılaştırma için bir kere temel ölçümleri ayarladığınızda puan ve rütbeler ile ödüllendirmelere başlayabilirsiniz. Ayrıca oyunlaştırma programının başarısını değerlendirebilmek için temel ölçütler oluşturduğunuzda, elinizdeki bu değerler en iyi taktikleri almanızda ve uygulamanızda sizin için ilk zemini oluşturacaktır.

 

 

Puanları oluşturma


1. Kullanıcıların davranışlarına puanlar atamalı mıyız?

 

Kullanıcıların bizim için değerli davranışlarını ödüllendirmede puanlar mükemmel bir yoldur. Ayrıca kullanıcıların birbirlerini ödüllendirmesinde de kullanılabilmektedir. Sonuç olarak, puanlar kullanıcılara bir çeşit güç verebilen formda sunulmalıdır.

 

2. Kaç tane puan sistemi kullanmalıyım?

Bu durum tamamen şirket hedefleriniz ile alakalıdır. Farklı şirket hedefleri için kullanılan farklı puan sistemleri bulunmaktadır:

  • Temel Puan: Bu puanlar sisteme katılım ile kazanılır ve genellikle gerçek veya sanal ortamda harcanabilir.
  • Deneyim Puanları: Bu puan türü de sisteme katılım ile kazanılır. Deneyim puanları talep edilen davranışlarla devamlı yükselmekte ve toplam puan hiçbir zaman azaltılmamaktadır. Deneyim puanları harcanabilir değildir.
  • Ödül puanları: Sadece nakit işlemlerde kullanılmaktadır. Bu tür puanlar ile genellikle “ödül” olarak sunulan sanal veya gerçek eşyalar satın alınabilir.

 

3. Puanlarımı nasıl adlandırabilirim?

Puanlarda üzerinde durulması gereken en önemli konu puanların harcanabilir olup olmadığını açıklığa kavuşturabilecek bir isim seçmektir. (Puan, kredi, dolar, oyun fişi vs.) eğer birden fazla puan sistemini bir arada kullanmak isterseniz hangisinin daha değerli olduğunu belirtmeniz gerekmektedir. (Gümüş puan, altın puan vs.)

Puanları oluşturma 2


4. Puan cetvelini nasıl oluşturmalıyım?

Puan cetveli kullanıcıların belirli davranışları için sunduğunuz ödül miktarlarını göstermektedir. Büyük sayıların puan cetvelinde her zaman daha iyi olduğunu unutmayın. Bu şekilde kullanıcıların değer algısı ile etkileşim kurmanız daha olasıdır. Fakat puan cetvelinde yer alan sayılar gereğinden fazla büyüdüğünde kullanıcıların gözünde değeri gittikçe düşecektir. Artışlar rastgele yapılmamalı, sezgisel olarak ayarlanmalıdır.

 

5. Her bir kullanıcı davranışına ne kadar puan vermeliyim?

 

Öncelikle unutulmaması gereken mutlak sayıların bir anlam ifade etmediğidir. Önemli olan davranışların birbirleriyle olan göreceli değerleridir.

 

 

6. Kullanıcılar bir miktar puanla mı başlamalılar?

Başlangıçta kullanıcılara belli bir miktar puan vermeyi mutlaka göz önünde bulundurun. Böylece ilk andan itibaren güçlerini kullanma deneyimini onlara sunmuş olacaksınız. Eğer oyunda tarihsel bilgiler yer almakta ise yeni katılan kullanıcılara bu sürecin parçaları olabilmeleri için bir miktar kredi verilmelidir.

 

7. Puanlar sıfırlanabilmeli mi?

Bir pazarlama kampanyasına veya TV dizisine bağlı olan bazı programlar sonlu olabilirler. Bu tür durumlarda dönemsel olarak sıfırlanması puanların daha çabuk harcanmasını destekleyecektir. Eğer puanlarınızın herhangi bir parasal karşılığı varsa ve kullanıcıların bu puanları harcamalarını istiyorsanız işlemler için bir son kullanma tarihi belirlemenizin size büyük yardımı dokunacaktır.

Puanları oluşturma 3


8. Kullanıcılar puanları nasıl harcayabilirler?

 

Yaygın uygulama sanal eşyalar, dijital ürünler ve fiziksel ürünler üzerine şekillenmektedir. Ayrıca puanlar değerli fakat kilitli bir içeriğe erişmek için de kullanılabilir.

 

 

9. Kullanıcılar puanları satın alabilmeli mi? Evet ise nasıl satmalıyım?

 

Puan satışını ciddi olarak düşünüyorsanız kullanıcılara puanları almaları için değerli nedenler sunun. Örneğin puanlar ile alacakları şeylerin onlar için değerli olmasını sağlayın. Puanları farklı paketler içerisinde sattığınızda ise, paket büyüklüğüne göre, indirim seçenekleri sunabilirsiniz.

 

 

10.Mevcut puan ve yaşam puanı ne demektir?

Mevcut puan genellikle anlık ve harcanabilir miktara karşılık gelmektedir. Yaşam puanı ise kullanıcının ilk kayıt olduğu andan şu ana kadar kazandığı toplam puandır. Yaşam puanı asla azalmaz ve kişinin statüsünü/deneyimini yansıtan bir ölçüt olarak kabul edilir. Hatta seviye atlamada temel alınan unsur olarak da kullanılabilir.

Seviyeler daha fazla kullanıcının siteyi ziyaret etmesini sağlayacaktır

1. Neden seviyeler kullanılmaktadır?

Seviyeler gerçek hayatta da kullanılan örneklerden esinlenebileceği gibi kavraması oldukça kolay tasarlanmalıdır. Karate kuşakları veya pozisyon adları gerçek hayattaki örneklerden birkaçıdır. Seviyeler ayrıca kişinin topluluk içerisindeki durumunu gösterir.

 

2. Kullanıcılar nasıl seviye atlar?

Yaşam puanları seviye atlamak için kullanılabilir. Sınır değerine ulaştıklarında kullanıcılar bir sonraki seviyeye geçerler. Alternatif olarak şirketiniz için değerli olan bir görevi kullanıcılara sunarak tamamladıklarında üst seviyeye geçmelerini sağlayabilirsiniz. Bir başka yaklaşım ise yukarıdaki iki yöntemin birbiriyle karıştırılmasıdır. Puanları ve görevleri ortak bir paydada birleştirerek seviye geçişleri için kullanabilirsiniz.

 

3. Seviyeler arasında ne kadar puan farkı yer almalı?

Seviyeler arasında boşluk bırakılacağı zaman ilk birkaç seviyenin diğerlerine göre daha kolay olmasına dikkat edin. Böylece kullanıcıların sitenize daha kolay bağlanmasını sağlayacaksınız. Bu ilk birkaç seviyeden sonrakiler gittikçe zorlaşmalı ve tamamlanma için daha fazla zamana ihtiyaç duymalıdır.

 

4. Seviyeleri nasıl adlandırmalıyım?

 

Seviye adları her bir seviye arasındaki itibar farklarını açıkça ortaya koyacak şekilde tanımlanmalıdır. Seviyelerde numaraları kullanmak en kolayıdır. Fakat oyunun temasına göre sezgisel seviye adları tanımlamak oldukça etkili olacaktır.

 

Rozet oluştur, anlam kat


1. Neden rozetler ve kupalar kullanılır?

Rozetler direk olarak şirket hedeflerine ve kullanıcıların değer verip sahip olmaktan dolayı gurur duydukları şeylere bağlı olmalıdır. Oyun mekaniği olarak, rozetler site bağlılığını derinleştirmelidir. Hatta kullanıcıları site içerisindeki keşiflere ve ustalık ünvanına doğru teşvik etmelidir. Bu enstrüman temel insani değerlerden biri olan başarı duygusunu sağlamak için kullanılmalıdır. Diğer oyun mekanikleri gibi, rozetler de kullanıcıların belirli hareketlere yönelmeleri için kullanılabilmektedir.

 

2. Rozetlerin ve kupaların kazanılması ne kadar zorlukta olmalıdır?

Seviyelerde olduğu gibi ilk ödüllerin elde edilmesi göreceli olarak daha kolay olmalıdır. Oyun süreci ile paralel olarak rozetlerin ve kupaların kazanılması gittikçe zorlaşmalıdır. Bazı rozetler için ise belirli seviyeye ulaşma veya daha önce başka bir rozeti kazanma gibi bazı ön şartlar koyulabilir.

 

3. Rozetler ve kupalar nasıl görülmelidir?

 

Rozet veya kupa tasarımında öncelikli olarak çekici bir görünüşe önem veriniz. Rozetler ayrıca kullanıcı kitlesi ve program teması ile ilişkili olmalıdır.

 

Doğru ödüllendirme


1. Ödül ne olarak tanımlanabilir?

Ödül kullanıcıyı motive eden herhangi bir şey olabilir; puanlar, rozetler, kupalar, sanal objeler, kilitli içerikleri, dijital eşyalar, fiziksel eşyalar, kuponlar vs.

 

 

2. Kullanıcıları ne zaman ödüllendirmeliyim?

Zamanlama tamamen şirket amaçları ve oyun planına bağlıdır. İşte birkaç örnek:

–          Her zaman: İstediğin zaman video izler ve puan kazanırsın.

–          X defadan sonra: X defa video izledikten sonra kupai elde edersin.

–          Y saat içinde X defadan sonra: 24 saat içerisinde 24 video izle ve A Rozetini kazan!

–          X’ den fazla skor: Sınavdan 90 veya üzeri bir not al ve 1000 puanı kap!

Zaman sınırı: Kıtlık tamamlamayı tetikler. Dakika ilerliyor, ya şimdi ya asla!

 

3. Ödüllerle birlikte sunulan sürprizler:

Bazı zamanlarda yapılacak işlem sonrasında kazanılacak ödüllerden bahsetmemekten korkmayın. Bu tarz ödüllendirme oldukça güçlü motive edicidir çünkü ödüllerdeki bu gizem doğamızda bulunan merak ve umut duygusuna dokunmaktadır. Ayrıca sürprizler topluluğu da beslemektedir. Heyecanlı kullanıcılar muhtemelen daha çok paylaşım yaparak sosyalleşecekler ve oyunlaştırma çözümünün bir parçası olan topluluk ile daha derinden ilişkili olacaklardır.

Bekleyin, fazlası var…


1. Gerçek zamanlı geri bildirimleri ve haber akışını kullanmalı mıyım?

Kullanıcıların başarılarını anında fark etmek ve ödüllendirmek için gerçek zamanlı geri bildirim mükemmel bir kaynaktır. Bu geri bildirimler sayesinde kullanıcılara bir sonraki adım için öneriler sunularak programa bağlılıkları arttırılmaya çalışılır.

Haber akışları site üzerindeki hareketler, en aktif kullanıcılar gibi katılımcılar tarafından tüketilecek içerikleri organize etmektedir. İyi bir uygulama örneği olarak haber akışınızı tıklanabilir yapabilirsiniz. Böylece akışın konumlandırdığınız bölgeye yüksek trafik aldığınızı görmüş olacaksınız.

 

2. Neden takımlar & gruplar kullanılmalı?

Kullanıcılara rekabete ve kendilerinden daha büyük bir oluşumun parçası olma imkânı aynı anda verildiğinde hem menfaat hem de sorumluluk duygusunda artış görülmektedir. Bu konuda güzel bir uygulama örneği, kullanıcıların kişisel puanları ve başarıları takım içerisinde toplanabilir ve bir “iç” liderlik panosunda veya haber akışında gösterilebilir.

 

3. Neden liderlik panosu kullanılır?

Liderlik panoları kullanıcılara ün ve statü duygusunu sunar. Ayrıca diğer kullanıcılar ile kendilerini karşılaştırma ve onlarla rekabet içerisinde olabilmeyi sağlar. Liderlik panosu topluluğunuzun veya programınızın temel odak noktası olduğunda, ziyaretçilerin talep edilen davranışlara yöneltilmesinde, oldukça güçlü bir motive edici araca dönüşebilir. Liderlik panoları kesinlikle tek bir tip ile sınırlandırılamaz. Siteniz ve amacınıza göre aşağıdaki çeşitler göz önünde bulundurulabilir:

–  Site temelli: Bütün siteyi ve üyeleri kapsar. Bu pano kullanılacağında programa yeni başlayanların korkutulabileceği göz önüne alınmalıdır.

–  Arkadaş temelli: Sadece kullanıcının arkadaşlarını ve sosyal çevresini kapsar.

–  Zaman temelli: Zaman kısıtlı panolar belirlenen zaman aralıklarında sıfırlanmaktadır. Örneğin; günün kazananı.

–  Kullanıcı temelli: Kullanıcının üstünde ve altında yer alan belli sayıda “rakip” gösterilmektedir.

Sanal ürünler siteniz için bir anlam ifade ediyor mu?


1. Neden sanal ürün kullanılır?

 

Oyunlaştırma stratejiniz ile ilgili anahtar nokta sanal ürünlerin amaçlarınız ile örtüşüp örtüşmediğidir. Sanal eşyalar puanları harcamak için kullanışlı bir yoldur. Programa sanal ürün eklendiğinde bu ürünlerin tamamen taahhüt altında olduğundan ve hatasız bir sistem içerisinde hareketlerinin sağlandığından emin olun. Sanal ürünler ile envanter yönetimi yapmanız gerekecektir.

 

 

2. Sanal eşyalarımı nasıl fiyatlandırmalıyım?

Sanal eşyaların fiyatlandırmasında daha önceden bahsettiğimiz puan cetvelinin baz alınması oldukça önemlidir. Sınırlı sayıda üretilen veya özel ürünlerin normal ürünlere göre daha yukarıdan fiyatlandırılması normaldir. Bu tarz ürünler ayrıca daha çekici olacak ve kullanıcıları siteye katılımını teşvik edecektir.

 

3. Hediyeleşmeyi unutmayın:

Sanal ürünleri hesaba kattığınızda hediyeleşme kavramını aklınızdan çıkarmayın. Hediyeleşme bir kullanıcının diğerine sanal hediyeler gönderebilmesine olanak tanır. Bu kullanıcılar arasında karşılıklı ilişkiyi güçlendirecek güçlü bir mekaniktir. İnsanlar fedakârlığa değer veriyorlar, hediyeleşme de bunun için bir araç görevi görüyor. Ayrıca insanlar kendilerine yapılan iyiliği iyilikle karşılık vermek ve döngüyü tamamlamak istiyorlar. Son olarak kullanıcılar beğendikleri hediyeyi bulabilmeleri için siteyi daha çok araştıracaklardır. Bu da yeni alanlar keşfetmelerine ve topluluk ile bağ içerisinde olmalarına neden olacaktır.

Sanal ürünler siteniz için bir anlam ifade ediyor mu? 2


4. Sanal eşya satarak para kazanabilir miyim?

Gerçekçi olmak gerekirse sanal eşyaların satışından önemli miktarlarda kar elde edilemez. Sanal eşyalardan en çok para kazananlar sanal dünya ve çevrimiçi oyunlarda görülmektedir. Yeni insanlarla tanışma veya karakterin donatıldığı yerler olan bu sitelerde sanal ürünlerin kullanılması “genellikle” sistemin temelini oluşturur.

 

 

5. Sanal ürünler için ikinci el pazarı açmalı mıyım?

 

Programınızın bir parçası olan sanal eşyalarda siteniz büyük çapta bir başarı elde etmişse, kullanıcılarınızın diğer kullanıcılara sanal ürün satabileceği, Pazar(lar) açmayı düşünebilirsiniz.

 

 

Sosyal, lokal, mobil


1. Mobil?

Sunduğunuz deneyimi bütün platformlara taşımak istiyorsanız mobil vazgeçilmeziniz olacaktır.

 

2. Sosyal medya?

Sosyal medya kullanıcılarınız başarılarını yayınlayarak size daha fazla kullanıcı çekebilecekleri mecralardır. İçeriği Facebook veya Twitter’ da paylaşma gibi ödülleri direk olarak sosyal görevler ile ilişkili hale getirebilirsiniz. Dünyanızı yaymak için kullanabileceğiniz bir diğer bir yöntem ise paylaşım yapılan kişi sayısına göre rozetler önerilmesidir. Bu paylaşımlar ile siteye gelen veya kayıt olan kullanıcı sayısına göre daha önceden paylaşımı yapmış kişiye ekstra puan veya rozet önerilebilir.

 

 

3. Lokal?

Artık restoranlara, mağazalara veya davetlere gittiğinde “check-in” olan ve bu sayede puanlar veya rozetler kazanabilecek kullanıcılara sahipsiniz. Bu kullanıcıları ayrı olarak oluşturdukları içerik (öneriler, tavsiyeler, değerlendirmeler vs.) için de ödüllendirebilirsiniz.

Lokal “check-in” ler için QR kodları da kullanabilirsiniz. Kullanıcılar belirlediğiniz bir noktaya ulaştığında akıllı telefonlarına QR kodu okutacak ve belirlediğiniz siteye giderek puan veya rozet kazanabilecekler hatta indirim kuponu elde edebileceklerdir.

 

Toparlayalım

1. Oyunlaştırma süreci ne kadar karmaşıktır?

Oyunlaştırma sürecinin karmaşıklığı tamamen sitenin içeriğine, kullanıcılara, şirket hedeflerine ve kullanmak istediğiniz oyunlaştırma taktiğine bağlıdır.

2. İnsanları kayıt olmaya nasıl yönlendiririm?

Kayıt işlemi en yaygın şirket hedeflerinden biridir. Kullanıcıları kayıt olmaya teşvik etmek için birkaç tane yöntem bulunmaktadır. Örneğin, kayıt olmayan kullanıcıları da izleyebilir ve ödüllendirebilirsiniz. Sonrasında ise kayıt olmadıklarında tüm bu kazandıklarını kaybedecekleri uyarısını verebilirsiniz. Doğal olarak “kaybetmekten” kaçındığımız için kullanıcılar kazanmaya devam etmek istemesi mantıklı olmaktadır.

3. İnsanları nasıl daha sık siteme çekeceğim?

Bir kere kayıt elde ettiğinizde kullanıcının daha sık geri geri gelmesini isteyeceksiniz. Randevu dinamiği kullanıcıları siteyi tekrar ziyaret etmeleri için teşvik eder. Onları belirli zaman dilimi içerisinde siteyi belirlenen miktar kadar ziyaret ettiklerinde rozet veya puanla ödüllendirebilirsiniz. Haber akışında ve gerçek zamanlı geri bildirimde olduğu gibi bu randevuları da kullanıcılara yeni özellikleri hatırlatmak veya bir sonraki seviye/rozet için bilgilendirmek için kullanabilirsiniz. Eğer ortada bir takım unsuru varsa kullanıcılara takımdaki görevleri ve sorumlulukları hatırlatılarak geri dönüşleri sağlanabilir.

4. Ya oynamak istemezlerse?

Programa katılmak istemeyen insanlar “basitçe” katılmayacaklardır. İçinde bulunduğunuz demografiğe göre kişileştirme seçenekleri sunan program benimsenmeyi kolaylaştıracaktır.

5. Herkes kullandığında kullanıcılar oyunlaştırmadan sıkılmayacaklar mı?

Bu durum sosyal medyanın gelişimi ile benzerlik göstermektedir. Örneğin bazı New York Times okuyucuları, tartışmalara katılmak ve paylaşımlarda bulunabilmek için Facebook veya Twitter hesabını kullanacaktır. Diğer kullanıcılar ise sadece ilgilerini çeken yazıları okuyacak ve ayrılacaklardır. Aynı basit kavram oyunlaştırma için de düşünülebilir.

6. Verileri analiz etmek ne kadar önemli?

Son derece! Şirket hedefleriyle yakinen ilişkili olan önemli kullanıcı davranışlarını her zaman takip etmeli ve görüntülemelisiniz. Böylece bu verileri kullanıcı kalıpları oluşturmak için kullanabilir ve programınızı iyileştirebilirsiniz.


 

Kaynak

 

 

 

Not: Yazı Bunchball ın izni ile çevrilmiş olup alıntı yapılacak olması durumunda yazılı izin alınması gerekmektedir. Resimler ise freedigitalphotos.net sitesinden “Standart Lisans” dahilinde alınmıştır.

Share your thoughts, post a comment.

You must be logged in to post a comment.