Warning: Declaration of All_in_One_SEO_Pack::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL) should be compatible with All_in_One_SEO_Pack_Module::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL, $post = NULL) in D:\WEB\blogs\zekeriyamulbay\blog\wp-content\plugins\all-in-one-seo-pack\aioseop_class.php on line 12
İnsan Kaynaklarını Oyunlaştırmak | Kalabalığın Gücü
Skip to content

25 Ocak 2012

İnsan Kaynaklarını Oyunlaştırmak

Önceleri sadece zevk için oynanan oyunlar şimdi şirketler içerisinde, organizasyonel gelişim araçları gibi, geniş alanlarda kullanılmaktadır. Sadece süreci oyunlaştırarak kim yazılım kullanım oranında veya şirket politikasındaki uyumda artış meydana geleceğini düşünmüştür ki?

İnsan kaynakları olarak hedefiniz ister şirket moralini yükseltmek veya iç iletişimi kolaylaştırmak ister mesleki eğitim sunmak olsun; oyunlaştırma hem öğrenme ve gelişimi hem de rekabeti teşvik ettiği için bütün hedeflerinizi gerçekleştirmede önemli roller üstlenebilmektedir.

İşte size daha büyük organizasyonel başarı için çalışan ilişkilerini nasıl oyunlaştıracağınız hakkında birkaç bilgi:

 

Oyunlaştırmanın Ne Olduğunu Bil

Başarı Seviyeleri:

Temel değerlerinizi ve misyonunuzu yansıtan başarılar ile şirket kültürünü şekillendirmelisiniz. Başarılar basit olarak görev süreleri ile ilişkilendirilip ödüllendirilebileceği gibi şirket hedefleri ile uyumlu bireysel katkıları da dikkate alabilirsiniz.

Ödül:

Birçok ikramiye ve fayda artık çalışanlar için standart durumda. Fakat ya çalışanlarınız şirketinizden istedikleri şeyleri şirketinizde çalışarak elde ederlerse? Daha fazla rozet, puan vs. toplayarak fazladan tatil, üst seviyede sağlık hizmeti veya onlar  için önemli bir şeyi elde ettikleri bir dünyayı kafanızda canlandırın.

Katılım:

Özellikle herkesin görebileceği şekilde konumlandırılmış liderlik panosunun yer aldığı yarışmalarda, insan kaynakları profesyonelleri, katılım ve uyum da belirgin bir artış gözlemlemişlerdir. İnsan kaynakları departmanının talebinin gerisinde kalmak kişisel olarak belki bir rahatsızlık vermeyebilir. Fakat hiç kimse kendi takımının kaybetmesinde başrol oynamak istemez.

 

Nasıl Oyunlaştıracağını Bil

İşyeri Armaları:

Sosyal armalar küçük başarılarda veya dönüm noktalarında ödül olarak verilmektedir. Bu sistem düzenli bir şekilde çalışmaktadır. Çalışanların biri herhangi bir arma kazandığında bu durum diğer çalışanlar için itici kuvvet olacak ve hepsi bu armayı almaya çalışacaklardır. İnsan kaynakları profesyonelleri şirket içindeki hemen her türlü davranış için bir arma/nisan oluşturabilirler.

Basit olarak devamlılık veya verilen işi zamanında teslim etme davranışları için puan veya başka tür ödül sistemi geliştirilebilir. Örneğin işini vaktinden önce bitirenler için fazladan ödül seçenekleri bile sağlanabilir. İş arkadaşları arasında rekabeti arttırmak adına skorları ve en yüksek skoru alan departmanları/kişilerin neler elde edeceğini hatırlatabilirsiniz.

Sınavlar:

Şirket çapında eğitimler verdikten sonra katılımcıların aklında ne kadar şeyin kaldığını sınavlar yardımıyla öğrenebiliriz.

Foursquare:

Kullanıcılar arasında doğal rekabet ortamı sunan Foursquare gibi platformları da dikkate alabilirsiniz. Bu platform katılımı teşviketmek için oldukça idealdir. Kullanıcılar belirli bir yerde “check-in” yapmakta ve bu yerlerde en fazla “check-in” yapan kullanıcı oranın başkanı olmaktadır.

 

Neden Oyunlaştırma?

Oyunlaştırma, davranışsal ekonomiyi kısmen temel aldığı için, insan kaynakları veya organizasyonel gelişim profesyonellerinin avantaj olarak kullanabilecekleri iyi çalışan bir platformdur. İnsanlar karar verirken ya ekonomik standartları ya da sosyal standartları temel alırlar. Ekonomik standartlara göre alınan kararlar mantığı basittir; arz ve talep dengesi. Sosyal standartlara bağlı kararlar ise insan ilişkilerini, duyguları ve kişisel düşünceleri baz alır.

Oyunlaştırma kararları ekonomik alandan çıkartarak sosyal alana kaydırır. Bir başka değişle; çalışanlar maaş çeki yerine daha çok yaptıkları şeye inandıkları için çalışırlar.

İnsan kaynaklarında başka hangi konular oyunlaştırılabilir? Düşük uyum oranına sahip bir çalışan-iş var mı? Ya da şirketinizin vizyonunu, misyonunu ve yol gösterici ilkelerini kullanmak için oyundan yararlanabilir misiniz? Sorular istenildiği kadar arttırılabilir.

 

Kaynak

 

Share your thoughts, post a comment.

You must be logged in to post a comment.