Warning: Declaration of All_in_One_SEO_Pack::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL) should be compatible with All_in_One_SEO_Pack_Module::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL, $post = NULL) in D:\WEB\blogs\zekeriyamulbay\blog\wp-content\plugins\all-in-one-seo-pack\aioseop_class.php on line 12
Çevrenin Oyunlaştırılması | Kalabalığın Gücü
Skip to content

25 Ocak 2012

Çevrenin Oyunlaştırılması

Oyunlaştırmanın kullanıcıların daha sürdürülebilir bir yaşam tarzı için teşvik ettiği bu alanda son zamanlarda etkileyici örneklerler karşılaşmaktayız. Bu hususta önemli iki örnek “TheFunTheory” den geliyor:

İlk örneğimizde ele alınan sorun çöp tenekelerinin yeterince kullanılmaması. Bu sorunun çözmek için oyunlaştırılmaya başvuruluyor.  Çöp tenekesinin üzerine bir aparat yerleştiriliyor. Böylece tenekenin içine her çöp atılışında çöpün çok derine düştüğü hissini uyandıracak ses çıkartılıyor. Peki başarılı mı? Kararı siz verin; bir günde normalden 41 kg daha fazla toplanarak toplamda 72 kg çöp elde edilmiş.

 

Diğer bir örnek ise geri dönüşüm istasyonundan geliyor. Basit bir atari oyununa benzer şekilde tasarlanan istasyonun ışık yanan girişinden şişeler atılarak puan kazanılıyor. O günkü en fazla puan elde edilmeye çalışılsa da bu sistemin en büyük amacı eğlencenin insan davranışlarındaki olumlu değişimi göstermektir. Geri dönüşüm miktarını 2 kat arttırarak bu iddialarını kanıtlıyorlar.

 

Share your thoughts, post a comment.

You must be logged in to post a comment.