Warning: Declaration of All_in_One_SEO_Pack::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL) should be compatible with All_in_One_SEO_Pack_Module::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL, $post = NULL) in D:\WEB\blogs\zekeriyamulbay\blog\wp-content\plugins\all-in-one-seo-pack\aioseop_class.php on line 12
Oyun Tasarım Süreci – 1 | Kalabalığın Gücü
Skip to content

10 Ocak 2012

Oyun Tasarım Süreci – 1

Her ne kadar genel bilgiler içerse de oldukça kapsamlı bir içeriğe sahip olan “Oyun Tasarım Süreci” konusunu bir yazı dizisi olarak sunmayı düşünüyorum. Bu dizinin ilk yazısında tasarım sürecinde kendimize sormamız gereken soruların kümelendiği kategoriler ve kısa bir giriş olması bakımından bu sürecin ilk ayağı olan tasarım sürecini ele alacağım. Yazılar tamamen bu alandaki en büyük çevrimiçi açık ansiklopedi olan gamification.org‘ dan çevrilecek ve bazı kullanım lisansları olacaktır. İlgili kaynak ve lisans her yazının altında yer alacaktır.

Oyun tasarımı, klasik oyun yapım sürecinde olduğu gibi, oyunlaştırma için de kritik bir öneme sahiptir. Bu yeni alan için yeni bir oyun dizayn anlayışına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu yeni anlayışta, mümkün olan her yerde, deneyimlerin nasıl ödüllendirilmesi ve eğlence oluşturmaya dönüştürülmesi gerektiği bilinecektir. Sosyal oyunlarda olduğu gibi, tasarım süreci oyun piyasaya sürüldüğünde başlar. Oyunu yavaşça geliştirmek, yeni özellikler eklemek ve yeni oyun mekaniklerini kullanmak için geri bildirimlerin ve ölçümlerin anlık takibi gereklidir.

Yazının devamında, hem oyunlaştırma sürecine başlamadan önce hem de bu sürecin içerisindeyken kendimize sormamız gereken, yenilikçi ve farklı oyun tasarımına yönlendirebilecek bir takım sorular yer alacaktır. Bu soruların her durum için kabul edilemeyeceğini ve her ne üzerine çalışıyorsak bu bağlamda ele alınması gerektiği akıldan çıkarılmamalıdır.

Oyun tasarım sürecinde kendimize sormamız gereken sorular 3 ayrı zamanda incelenmektedir. Bu zaman dilimleri tasarım öncesindeki, sırasındaki ve sonrasındaki soruları içermektedir.

Tasarım sırasında sorulabilecek sorular 58 temel kategori altında incelenmiştir. Bu yazıda sadece kategorileri adlarını vereceğim. Çevirileri yaptıkça yeni yazılar eklemeyi düşünüyorum.

İşte tasarım sürecinin verimli geçmesi adına kendimize sormamız gereken soruların yer aldığı kategoriler:

Başarı

Kullanıcıları düşünme

Analiz

Beklenti

Denge

Meydan okuma

Şans

Karakter

Hile

Seçimler

Toplayıcı

Topluluk

Yarışma 

Kontrol

İşbirliği

Merak

Veri

Pırıltı

Keşif

Ekonomi

Sorumluluk eğrisi

İğrenme

Adillik

Geri bildirim 

Eğlence

Evrensellik

Hedefler

Ezme

Etki

Hayal etme

Anı

Görünmezlik

Eğrileri düzleştirme

Mini oyun

Meta oyun 

Mikro işlemler

Oyun testi

İlerleme

Cezalandırma

Görevler

Ödüller

Risk

Kurallar

Kendi idare

Beceri

Beceri/Şans dengesi

Durum

Sosyal etkileşim

Hikâye

Sürpriz

Zaman

Kilidi açılabilirler

Kibar

Virallik

Sanal ürünler

Zen

 

TASARIM ÖNCESİ

Oyun tasarımına başlamadan önce aşağıdaki soruları kendimize sormalıyız:

    • Ürünü/hizmeti oyunlaştırmanın ana sebebi nedir?
    • Hedefler nelerdir?
    • Ulaşılmak istenilen temel yarar beklentisi nedir?

Ürünleri/hizmetleri oyunlaştırma amacı bu sürecin nasıl olacağı konusunda oldukça büyük bir etkiye sahiptir. Eğer tek hedefiniz insanların sitenizde daha fazla vakit geçirmesi ise temel ürünün neden olduğu sitede durma süresi yeterli olabilir. Eğer ürünler kullanıcıları sitede tutmak için yeterli olmuyorsa, sitenin oyun içermeyen halinden uzaklaşmadan, site görünümünde bir takım değişiklikler yapabiliriz.

Öncelikle faaliyetlerin ve ödüllerin oyunlaştırma için esas olduğu unutulmamalıdır. Ödüllerin en basit versiyonu puanlardır. Yapılması gereken ilk şey, kullanıcıların hangi davranışları için onlara puan verilmesi gerektiğinin ortaya çıkarılması ve bu davranışlardan en önemlisinin belirlenmesidir. Sonrasında ise hangisinin daha değerli olduğunun bulunması adına puanlar kendi aralarında ağırlıklandırılmalıdır.  Böylece her bir davranışa uygun olan ödüllendirme doğru olarak yapılabilecektir.

Ağırlıklandırma işleminde sonra, kullanıcı davranışlarının arzu edilen yöne kaydırılabilmesi için, oyunun hangi kurallara gerek duyduğu üzerine düşünülmelidir. Örneğin bir hareket için verilen ödülden daha fazla yararlanmaya çalışanların engellemek adına her bir ödül için belli bir zaman dilimi kısıtı getirilebilir. Oyunun adil bir ortamda devam etmesi için bu tür açıkların mutlaka önü alınmalıdır.

Ayrıca kullanıcı tarafından bakmak adına kendimize aşağıdaki soruları sorabiliriz:

    • Kullanıcılar hangi yararı elde edecekler?
    • Gerçekten eğlenecekler mi?

Oyun tasarımına geçmeden önce incelenmesi gereken çok daha fazla konu olmasına rağmen, yazının yeteri kadar uzun olması nedeniyle, tasarım sürecine bir sonraki yazıda geçeceğiz.

 

Share your thoughts, post a comment.

You must be logged in to post a comment.