Warning: Declaration of All_in_One_SEO_Pack::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL) should be compatible with All_in_One_SEO_Pack_Module::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL, $post = NULL) in D:\WEB\blogs\zekeriyamulbay\blog\wp-content\plugins\all-in-one-seo-pack\aioseop_class.php on line 12
Senaryolar (Excel) | Kalabalığın Gücü
Skip to content

5 Ocak 2012

Senaryolar (Excel)

Aynı problem veya tablo üzerinde birbirinden farklı birden fazla düşüncemiz varsa bunları senaryo yöneticisi yardımıyla çok rahat bir şekilde karşılaştırabiliriz. Her bir senaryo için belirlenmiş hücrelerde yer alan değerleri değiştirerek her bir senaryonun sonucunu anında elde edebiliriz. Genellikle farklı sonuçların çok kısa bir süre içerisinde karar vericiye aktarılması durumunda veya problem/tablo üzerindeki farklı senaryoların bir arada saklanma ihtiyacında sıklıkla kullanılmaktadır.

Örnek üzerinde gideceğimiz için ilk olarak örneğimizi ve problemimizi anlayalım:

Bu listede şirket olarak kiralamak istediğimiz araç türleri ve kiralanacak günlere göre fiyatları yer almaktadır. “Miktar Girilecek” yazan yerlere araç özellikleri ve kiralamak istediğimiz güne göre istenilen araç miktarları girilecektir. Örneğin ilk özelliğe sahip olan araçlardan 5 tanesi 5 günlüğüne kiralanmak istenirse “G2″ hücresine “5” değeri girilecektir. Bu işlemler yapıldıktan sonra formüller en sağ tarafta toplam maliyetleri hesaplayacaklardır.

İlk senaryomuz için tabloya dilediğimiz değerleri girelim. Kendi isteğime göre oluşturduğum tablo aşağıdaki gibidir:

Bu tablomuza göre Ekonomi sınıfından 15 adet, Konfor sınıfından ise 13 adet araç talep edilmektedir. Bu talebi ilk senaryo olarak alalım ve “Veri Sekmesi” –> “Durum Çözümlemesi” –> “Senaryo Yöneticisi” yolunu takip ederek “Senaryo Yöneticisi” penceresine ulaşalım.

“Ekle” butonuna tıkladığımızda yeni senaryo değerlerini girmeye başlayabiliriz. İlk olarak senaryo adını girmeliyiz. Bunun için düşündüğüm “İlk Kiralama Planı” oldu. “Değişkenler” kısmında belirleyeceğimiz alanı da “her senaryoda değişime uğrayacak alanlar”ın ne olduğunu düşünerek bulabiliriz. Tablomuzda her senaryo için farklı araç sayıları gireceğimiz için “E”, “G” ve “I” sütunları değişkenlerimiz olacaktır.

Burada unutulmaması gereken en fazla 32 adet değişkenin hafızada tutulabileceğidir. “Tamam” butonuna bastığımızda karşımıza “Senaryo Değerleri” penceresi çıkacaktır. Değişiklikleri (talep ettiğimiz araç miktarlarını) kaynak tablomuzda belirlediğimiz için bu pencereyi “Tamam” diyerek geçebiliriz. Artık ilk senaryomuz hazırdır. Tabloda herhangi bir değişiklik olmadığına şaşırmayın. Henüz ilk senaryomuzu oluşturduk. Sonuçları ikinci senaryoyu oluşturduktan sonra göreceğiz.

İkinci senaryomuzu oluşturmadan önce “Senaryo Yöneticisi” penceresini kapatalım ve kaynak tablomuzda yeni değişiklikler yapalım. Yeni tablo aşağıdaki gibi şekillendi:

Bu tablodaki değerleri senaryo yöneticisine “İkinci Senaryo” olarak kaydetmek için tekrar senaryo yöneticisi penceresini açalım. “Ekle” butonuna basalım ve “İkinci Kiralama Planı” adı ile kaydedelim. “Değişkenler” kısmını değiştirmemize gerek olmadığı için arka arka iki defa “Tamam” butonuna basarak bu senaryoyu da kaydedelim.

Şimdi senaryo yöneticisinde gördüğümüz gibi 2 farklı senaryoya sahibiz. Listeden istediğimiz senaryoyu seçtikten sonra aşağıdaki resimde kırmızı çerçeve içine alınmış “Göster” butonuna tıklayarak daha önceden belirlediğimiz senaryoyu anında gösterebiliriz.

 

Son olarak senaryo özetinden bahsetmek istiyorum. Senaryo özeti sayesinde bütün senaryolardaki değişkenler tek bit tabloda bir arada görülebilecektir. Özet kısmına ulaşabilmek için “Senaryo Yöneticisi” penceresin tekrar açalım. Sağ tarafta yer alan 5 butondan en altta yer alanına tıkladığımızda “Senaryo Özeti” penceresi gelecektir. “Sonuç Hücreleri” kısmına her senaryoda takip edilmek istenen hücreleri belirleyip “Tamam” butonuna bastığımızda özet tablomuz yeni çalışma sayfası olarak açılacaktır.

Share your thoughts, post a comment.

You must be logged in to post a comment.