Warning: Declaration of All_in_One_SEO_Pack::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL) should be compatible with All_in_One_SEO_Pack_Module::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL, $post = NULL) in D:\WEB\blogs\zekeriyamulbay\blog\wp-content\plugins\all-in-one-seo-pack\aioseop_class.php on line 12
Veri Doğrulama (Excel) | Kalabalığın Gücü
Skip to content

4 Ocak 2012

Veri Doğrulama (Excel)

Formüllerde veya arama fonksiyonlarına girdi oluşturan hücrelerdeki veriler, istenilen özelliklere göre yazılmadığında, yanlışlığa sebep olma olasılıklar yüksektir. Bu tür hücrelerde, veri girişlerini kısıtlamak veya düzenlemek adına, veri doğrulama işlemleri yapılmalıdır.

Veri doğrulama işlemini gerçekleştirmek için “Veri” sekmesinde yer alan “Veri Doğrulama” butonuna basılması gerekmektedir:

Sonrasında ise veri doğrulama işlemlerini yapacağımız pencere açılacaktır. Fakat bu pencereye gelmeden önce örneğimize bakalım ve örnek üzerinden gidelim. Örneğimiz; daha önceki kullandığımız ERASMUS sınav tablosu olacak. İşte ana tablomuzun bir kısmı:

Veri doğrulamayı kullanmak için öncelikle “Ara” fonksiyonunu yazacağım. Formüle odaklanmaktan ziyade girdi hücremiz olan aşağıdaki resimde yer alan “Erasmus Notu” nun altındaki hücreye odaklanalım. Buraya herhangi bir not değeri girdiğimizde bize, girilen nota en yakın notu alan, ismi dönecektir. “İsim” başlığımızın altında gerekli formülleri giriyoruz:

Erasmus notunu gireceğimiz hücrelere bazı kısıtlar getirmek isteyebiliriz. En basitinden belirli bir alt limit ve üst limit değerleri atayalım. Doğal olarak en düşük değer 0 ve en büyük değer 100 olacağı için ilk kısıtımız bunlar olsun. “Veri Doğrulama” butonuna bastığımızda gelen pencerede aşağıdaki ayarları yapalım ve “Tamam” ‘a basalım:

Şimdi “Erasmus Notu”‘na 200 değerini girelim. Bu değer belirlediğimiz üst değerden (100) yüksek olduğu için aşağıdaki uyarı penceresini alacağız. Bu pencerede yer alan “Yeniden Dene” butonuna bastığımızda girdiğimiz değeri düzelmek için geri döneriz. Eğer “İptal” e basarsak hatalı değerden öncekine geri dönmüş oluruz.

Karşılaştığımız bu hata iletisini daha anlamlı ve duruma uygun hale getirmek elimizde. Bunun için, ilgili hücreyi seçtikten sonra, yine “Veri Doğrulama” butonuna tıklıyoruz. Karşımıza gelen pencereden “Hata Uyarısı” sekmesine tıklayıp gösterilmesini istediğimiz sembolleri ve metni giriyoruz. Ben değişiklikleri aşağıdaki gibi gerçekleştirdim:

Şimdi ise veri doğrulamada izin verilen girdi seçeneklerden birkaçına göz atalım. Bu seçenekler “Veri Doğrulama” penceresinde “İzin Verilen” kısmı altında yer alan açılan menüde yer almaktadır.

Bu seçeneklerden ilki olan “Herhangi bir değer” seçeneği seçildiğinde girdi hücresine hiçbir kısıt eklenmeyecek ve istenilen her türlü değer girilebilecektir.

“Liste” seçeneği seçildiğinde girdiler sadece seçilen listenin üyeleri olacaktır. Bu seçenek seçildiğinde ilgili hücrede bir ok belirecek ve açılan listeden istenilen değer işlenebilecektir. Bu seçeneğe bir örnek vermek istiyorum. Bir önceki örneğin tam tersi olarak, isim girildiğinde ilgili kişinin Erasmus notunu getiren bir formül kullanacağız. Fakat burada isimleri el ile değil listeden seçmek istiyoruz. Bunun için girdi hücresi seçildikten sonra “Veri Doğrulama” butonuna tıklanır. Sonrasına açılan pencereden “İzin Verilen” değer olarak “Liste” seçilerek “Kaynak” seçilir. Burada kaynak sütunumuz (satır da olabilir) “Ad” sütunu olacaktır.

Bu işlemi yaptığımızda elde edeceğimiz sonuç ise şöyle olacaktır:

Görüldüğü üzere artık değerleri listeden seçebileceğiz. Hücreye klavye ile giriş yapılabilir olsa bile eğer girdiğimiz değerler listedeki değerlerden farklı ise girişimiz kabul edilmeyecektir.

Diğer seçeneklerden kısaca bahsedecek olursak;

“Ondalık”: ondalık sayılarda alt ve üst limitleri belirlemek için kullanılır.

“Tarih” ve “Saat”: Tarih ve saat değerleri için kullanılır.

“Metin Uzunluğu”: Girdinin uzunluğunu belirlemek için kullanılır.

Share your thoughts, post a comment.

You must be logged in to post a comment.