Warning: Declaration of All_in_One_SEO_Pack::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL) should be compatible with All_in_One_SEO_Pack_Module::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL, $post = NULL) in D:\WEB\blogs\zekeriyamulbay\blog\wp-content\plugins\all-in-one-seo-pack\aioseop_class.php on line 12
Trafik Sinyalizasyon Sürelerinin Değiştirilmesi ile Trafik Akışının İyileştirilmesi | Kalabalığın Gücü
Skip to content

3 Ocak 2012

Trafik Sinyalizasyon Sürelerinin Değiştirilmesi ile Trafik Akışının İyileştirilmesi

Yaklaşık 1 yıl önce (Şubat 2011) takım olarak birincilik elde ettiğimiz 18. İTÜ EMÖS projemizin konusu şehir içi trafik akışının en önemli düzenleyicisi olan trafik sinyalizasyon sürelerinin araç yoğunluğuna göre düzenlenmesidir.

Özet olarak; Isparta merkez çemberinde bulunan 11 adet sinyalizasyonlu ışığın günün 5 ayrı zaman diliminde incelenerek toplamda 987 adet ölçüm aldık. Bu ölçümler sayesinde gün içerisinde her bir kavşaktaki akış değişimleri gözlemleyebildik. Uygulama alanındaki alt yapı durumu göz önüne alınarak sadece sabit zamanlı kontrol için optimum süreler hesapladık. Bu süreler GAMS’ da oluşturulan modelin çözülmesi ile hesaplanmıştır.

Modelin genel yapısına bakalım:

Değişkenler: Kavşaklardaki kırmızı ve yeşil ışık süreleri.

Sabitler: Kavşak karakteristiğine göre atanan değerler.

Kısıtlar: Yeşil ve kırmızı ışık sürelerinin birbirine bağlılıkları, arabaların kalkış süreleri ve kavşakların her bir fazında duracak en az araç sayısı ile ilgili kısıtlar.

Amaç fonksiyonu: Amaç; bekleyen araç sayısını, bekleyen araç sayısı ile ilgili yoldaki yeşil ışıkta geçebilecek en fazla araç sayısı arasındaki farkı ve aynı kavşakta farklı fazlarda bekleyen araç sayıları arasındaki farkın toplamını en azlamaktır.

Makaleye geçmeden önce sunumdan bir kesit ;)

 

Makale için aşağıdaki pencereye bakabilirsiniz. Ayrıca sunuma buradan [4mb] metine ise buradan [5mb] ulaşabilirsiniz.

 

Takım arkadaşlarım: Ebru ÇAY, Murat BİNİCİ, Önder MACİT, Hüseyin DORUK

Danışman Hocamız: Arş. Gör. Erdal AYDEMİR

Share your thoughts, post a comment.

You must be logged in to post a comment.