Warning: Declaration of All_in_One_SEO_Pack::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL) should be compatible with All_in_One_SEO_Pack_Module::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL, $post = NULL) in D:\WEB\blogs\zekeriyamulbay\blog\wp-content\plugins\all-in-one-seo-pack\aioseop_class.php on line 12
Ne olacak? | Kalabalığın Gücü
Skip to content

31 Aralık 2011

Ne olacak?

MediaCat Tasarım’ ın bu ay büründüğü konu çok değerli ve Aralık ayı ile içselleşen bir soru: “Ne olacak?”. Soru çok değerli insanlara sorulmuş ve belki bildiğimiz, belki bilmediğimiz belki de ağzımızı açık bırakabilecek cevaplar almışlar. MediaCat’in kendi sitesinde sunduğu habere buradan ulaşabilirsiniz. Gerçekten hoş bir tasarımla sunulan cevaplardan aklımda kalanlar:

 

Ne olacak?

Kalde ERNART

Teknolojideki gelişimin ve bilgi akışının gittikçe hızlandığını ve insanların bu sürecin gerisinde kaldığından bahsediyor. Kendi tabiri ile “Bilgimiz artıkça, cehaletimiz de artıyor”. Burada merak edilen soru olan; bu durumun teknolojinin gelişmesini yavaşlatıp yavaşlatmayacağına ise çok güzel bir cevabı var; “Teknoloji geliştikçe, içeriği karmaşıklaşıyor, kullanımı ise basitleşiyor.” Bir başka değişle daha önce bilmemiz gereken birçok bilgiyi artık bilmek zorunda değiliz.

Gelecek hakkında bir diğer önemli öngörüsü ise bilgiye ulaşım konusunda daha çok zamana ihtiyaç duyan ve daha zahmetli olan metinlerin yerini büyük oranda görsel ögelerin alacağıdır.

 

Özer FEYZİOĞLU

İlk öngörü herkesin film çekebildiği ve düzenleyebildiği bir dünyaya doğru gittiğimiz yönünde. Yani “Sinemada demokrasi”. Özer Bey burada “herkes” kavramını 2 başlık altında inceliyor: sinema sektöründe olup da film çekmeye gücü yetmeyenler ve sinema sektörünün dışında kalan diğer herkes. Trend bu yönde olunca herkes kendi gruplarına özel film çekecek ve “mikro sinema” kültürü oluşacak.

Özer Bey’in diğer öngörüsü ise reklamlar konusunda.  Yakın gelecekte reklam filmlerinin kalkacağını ve yerine “içinde paylaşılmaya değer unsurların olduğu” sponsorlu eğlenceliklerin geleceğini söylüyor.

 

Tevfik NAİPOĞLU

Gıda sektöründe geleceği yerel ve global markalar arasında yaşanacak çekişme üzerine kurulacağını öngörüyor. Burada taraflar yerel ürünleri tüketmek isteyenler ile (“lokavorlar”) zevkine düşkün, her şeyin en iyisini tatmak isteyenler (“bestevorlar”) olacak. Yerel ürünleri tüketmek isteyenler doğallıktan ve tazelikten yana oldukları için daha küçük ve yöresel firmaları tercih edeceklerdir. Zevkine düşkün olanlar ise ürünlerin mevsiminde olup olmadığıyla veya işlenmiş olmasıyla ilgilenmeyip önlerindeki tabağın kendilerine hissettirdiklerini düşüneceklerdir. İşte burada tüketicilerin tavırları gelecek gıda sektörünün en önemli belirleyicisi olacak.

 

Ahad AFRİDİ (CMO Ülker)

Geçmişi, şimdiyi ve geleceği anlatan çok güzel bir tablo hazırlamış. Bu tabloda en çok dikkatimi çekenler gelecekte “fotoğraflarla yazacağımız” ve “sembollerle reklam yapacağımız” oldu. Doğru söze ne denir.

 

Özer SATA (Mindshare Genel Müdürü)
Hande ERGÜN (Mindshare Partner)

Bu yazıda 3 güzel tespit aklımda kaldı:

    • “Content is king” kavramı artık “relevant content is king” halini alacak.
    • Yeni dönem iletişimcisi daha fazla navigasyona sahip olacak fakat tek bir atış yapabilecek.
    • Hayatımızda kullandığımız bütün içerik üreten aletler artık birbiriyle eşitlenecek ve tek bir “alet” ile kontrol edilebilecek.

 

Alpay ALPTEKİN (TURKCELL Pazarlama İletişimi Bölüm Başkanı)

Alpay Bey dünya tarihindeki en büyük sıçramanın gerçekleşmek üzere üzere olduğunu düşünüyor. Sebebi ise daha önceki sıçramaların bilgi ve insan beyni etkileşimi ile gerçekleştiğini; şimdi ise, bin yıllardır biriktirdiğimiz, bilgiyi internet aracılığıyla bir araya topladığımızı ve sıranın bu bilgi ile beyni “organik” yoldan birleştirmeye geldiğini söylüyor. Bu düşüncesi için dayanak noktası olarak sadece düşünce gücü ile bilgisayar faresinin hareket ettirilebilmesini gösteriyor. Bu öngörü, şimdiye kadar okuduklarım arasında en dikkat çekici ve en radikal olanı. Düşünsenize her bir insan beyni direk olarak diğer insanların oluşturduğu dünyadaki ortak bilgiye (buluta) bağlanabilecek ve beynini tam kapasite olarak çalıştırabilecek. Korkutucu olduğu kadar da heyecan verici bir öngörü.

Share your thoughts, post a comment.

You must be logged in to post a comment.