Warning: Declaration of All_in_One_SEO_Pack::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL) should be compatible with All_in_One_SEO_Pack_Module::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL, $post = NULL) in D:\WEB\blogs\zekeriyamulbay\blog\wp-content\plugins\all-in-one-seo-pack\aioseop_class.php on line 12
Sıralama ve Alt Toplam Kavramı (Excel) | Kalabalığın Gücü
Skip to content

29 Aralık 2011

Sıralama ve Alt Toplam Kavramı (Excel)

Bu iki konuyu beraber vermemin amacı alt toplam işlevinin gerçekleştirilebilmesi için sıralı bir kaynak tabloya ihtiyaç duyulmasıdır. Sıralama yapma işlemi filtreler kadar karmaşık değildir. Kaynak tablonun, başlıklar hariç, tamamı seçildikten sonra “Sırala” butonuna basılır ve “Sırala” penceresine ulaşılır. Bu düğme ve pencere aşağıdaki şekilde gösterilmiştir.

Örnekler yardımıyla bu işlevi öğrenelim. İlk örneğimiz oldukça basit. Yukarıdaki şekilde olduğu gibi “metin” içerikli ilk sütunu A’dan Z’ye sıralayacağız. İşte ekran görüntüsü:

Birden fazla alana göre sıralama yapmak istediğimizde tek yapmamız gereken “Sırala” penceresinin sol üstünde bulunan “Düzey Ekle” butonuna tıklamak ve gerekli düzenlemeleri yapmak.

Burada ilk olarak Fakültelere göre, fakülteler aynı ise bölümlere göre sıralama yapılacaktır. Eğer bölümler de aynı ise aldıkları puanlara göre azalan şekilde listeleneceklerdir. Yukarıdaki düzenlemelerin çıktısı ise aşağıdadır:

 

Sıralama işlevini öğrendikten sonra alt toplam kavramına bir göz atalım. Bu işlev liste içerisinde sıralanarak gruplandırılmış verilerin ayrı ayrı toplamını alır. İsmi “Alt Toplam” olsa bile ortalama, sayma, en küçük, en büyük vb. işlevlere de sahiptir. Bu aşamada örneğimiz, yukarıda bıraktığımız, tablonun (Fakülte, Bölüm ve Puanlara göre sıralanan tablo) son halini olacaktır. Veri sekmesi altında yer alan “Alt Toplam” butonuna tıklandığında aşağıdaki pencere ile karşılaşılacaktır:

Pencerenin ilk parametresinde hangi sütundaki girdi değiştiğinde alt toplam hesaplanacağı belirtilir. Sıralamanın önemi burada görülmektedir. Örneğin bölümlere göre sıralama yaptığımızı düşünelim. Bu işlev, yukarıdan aşağıya doğru okuma gerçekleştirdiği için, ilgili sütunda her veri değiştiğinde belirtilen işlemi yapacaktır. “Kullanılacak İşlev” ise bu değişim gerçekleştiğinde eldeki verilere hangi işlemin uygulanacağını belirler. “Alt Toplam Ekleme Yeri” ile kaynak tablodaki hangi sütunda bulunan sayılar üzerinde işlem yapılacağını belirlenir. Yukarıdaki ayarlar tablomuza uygulandığında aşağıdaki sonuç ile karşılaşacağız:

Görüleceği üzere her bir bölüm için alt toplamlar(ortalama) hesaplanmış ve bölüm adının değiştiği anda ilgili yere yazılmıştır. Ayrıca sol tarafta yeni alan açılmıştır. Burada bulunan “-” lere tıklayarak ilgili grubu daraltabilir ve daha çok veriyi daha küçük alanda gösterebiliriz:

İşi biraz daha ileriye götürerek aynı tabloda birden fazla alt toplam gerçekleştirelim. İlk alt toplam etkinken yeniden “Alt Toplam” butonuna basalım ve gelecek pencereden “Aşağıdakinin her değişiminde” alanını “Eğitim Düzeyi” olarak belirleyelim. Ayrıca “Geçerli Alt Toplamları Değiştir” ifadesinin yanında bulunan onayı da kaldıralım.

Tamam’ a bastığımızda bölümlere göre alt toplam alınan tabloda artık her bölüm altında Lisans, Y.Lisans ve Doktora öğrencilerinin de ayrı ayrı ortalaması gösterilecek. Kimya bölümü için örnek aşağıda. Kimya Bölümü’ de okuyan Lisans öğrencilerinin ortalaması 58,9 iken aynı bölümdeki doktora öğrencilerinin (sadece 1 tane var :) ) ortalaması 47,9, bölümün genel ortalaması ise 57,5′ dir.

Share your thoughts, post a comment.

You must be logged in to post a comment.