Warning: Declaration of All_in_One_SEO_Pack::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL) should be compatible with All_in_One_SEO_Pack_Module::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL, $post = NULL) in D:\WEB\blogs\zekeriyamulbay\blog\wp-content\plugins\all-in-one-seo-pack\aioseop_class.php on line 12
Google Online Marketing Challenge’11 | Kalabalığın Gücü
Skip to content

29 Aralık 2011

Google Online Marketing Challenge’11

 

Haziran 2011’de açıklanan sonuçlara göre Google’ın düzenlediği ve dünya çapında yüksek katılımın gerçekleştiği “Google Online Marketing Challenge’11” da takım olarak %5’lik üst dilime girme başarısına ulaştık. Firma olarak Isparta’ nın markası ve Gülbirlik’in kozmetikteki yüzü olan Rosense ile işbirliğine girilerek 3 hafta boyunca aktif online pazarlama çalışmaları yürüttük. Bu süre zarfında 6 kampanya, 21 reklam grubu ve 33 reklam, çeşitli zamanlarda ve odaklarda, işleme alınarak kampanyayı noktaladık.

Kampanyaya hazırlık adına öncelikle pazarlanacak ürünleri seçmek gerekiyordu. Bu seçimlerinde iyi bildiğimiz AHP tekniğini kullandık. Basit bir örnekle; bazı ürünlerin sayfaları çok az ziyaretçi çekmesine rağmen ziyaretçilerin büyük bir oranı sipariş veriyordu. Stratejilerimizden biri bu ürünlerin daha ön plana çıkartılmasıydı ve bu stratejiye uygun ağırlıklandırmalar yapıldı. Bu AHP çalışmamız için örnek bir sayfa:

Kampanya temel hatlarına aşağıda ayrı ayrı değindim:

Kampanya bütçesinin yarısı ilk hafta içerisinde harcamayı düşündük. Bu stratejinin amacı; firmaya uygun olan reklamların bu hafta elemeye tabi tutularak hedef müşteri odaklı reklamlara ulaşmaktı. Google’ın reklam sıralama algoritması, müşteri odaklı reklamların daha üst sıralara tırmanabilmesi için daha uygun TBM sunduğu için harcama verimliliği için bu stratejiyi uygun bulduk.

Reklamların ilk hafta süresince elemeye tabi tutulması ile takip eden haftalarda Tıklama Başı Maliyetlerde büyük düşüşler gözlenmiştir. TBM’de görülen bu iyileşme sayesinde daha az ücretle daha fazla gösterim ve tıklama sayısına ulaşılarak kampanyanın toplam gösterimm ve tıklama sayıları maksimize edilmeye çalışılmıştır.

Reklamlar için tıklama başına harcanan ücrette önemli miktarlarda azalma olmasına rağmen tıklama oranlarında aynı miktarlarda azalma olmamıştır. Hatta harcamanın %20’sinin ayrıldığı son haftadaki tıklama sayıları bütçenin %50’sinin ayrıldığı ilk haftaya oldukça yaklaşmakla beraber son günün tıklama oranları 3 haftanın en üst değerlerine ulaşmıştır.

Kampanya başında ortalama reklam konumları, ilk sayfanın son kısımları olan, 4. sırada seyrederken ikinci haftanın ortasından itibaren daha üst sıralara tırmanmıştır. Üst sıralara çıkmanın en önemli sebebi, performansı düşük reklamların ilk hafta elenerek kaliteli reklamlarla yola devam edilmesidir. Bu sayede hedef kitleye en iyi şekilde ulaşan reklamlar ekonomik olmaları sebebiyle bütçeye yük bindirmemiştir.

 

Kampanya öncesinde hazırladığımız raporun Türkçe versiyonu:

GDE Hata: Profil ayarları yüklenemedi

 

Burada da kampanya bitiminde hazırladığımız rapor. İlk rapor 4, final raporu da 8 sayfa ile sınırlandırdılar :)

GDE Hata: Profil ayarları yüklenemedi

 

Gerçekten şahane bir insan olan Günceli Hocamız ve hiperaktif takımımızla beraber çok eğlenceli ve bir o kadar da öğretici bir proje gerçekleştirdik. Bilmediğimiz dijital okyanusa beraber kürek çektik ve yapabildiğimizin en iyisini gerçekleştirdik.

 

Proje Danışmanımız: Günseli BOŞGELMEZ

Takım Üyeleri: Ebru ÇAY, Özge KIRAÇ (Endüstri Mühendisliği) ve Cansu KALAYCIOĞLU (İşletme)

 

Share your thoughts, post a comment.

You must be logged in to post a comment.