Warning: Declaration of All_in_One_SEO_Pack::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL) should be compatible with All_in_One_SEO_Pack_Module::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL, $post = NULL) in D:\WEB\blogs\zekeriyamulbay\blog\wp-content\plugins\all-in-one-seo-pack\aioseop_class.php on line 12
Filtre Kullanımı (Excel) | Kalabalığın Gücü
Skip to content

29 Aralık 2011

Filtre Kullanımı (Excel)

Uzun listeler ile çalışmak çoğu zaman uğraştırıcı ve zaman alıcı olsa da Excel’in listelere özel sunduğu özelliklere hakim olmak işlerimizi bir hayli kolaylaştıracaktır. Bu özelliklerin en faydalılarından olan filtreleme kavramı bu yazının konusunu oluşturacaktır.

Alışkanlığım olduğu üzere bir örnek üzerinden konuya başlayalım:

Örneğimizde arama motorundan bulduğum bir üniversitenin ERASMUS sınavı sonuçları yer almakta. Örnek için fazla gördüğüm alanlar ile soyad sütununu çıkartarak daha sade ve anonim bir tabloya ulaştım. Hepsi görülmese bile tablomuzda 250 civarında girdi bulunmakta ve bu girdiler isime göre sıralandığını biliyoruz. Şimdi bazı sorular soralım ve bu soruların cevaplarını bulmaya çalışalım.

Öncelikle filtreleme nasıl yapılmaktadır?

Filtreleme yapmak oldukça basit. İlk olarak uygulama tablomuzun tamamını seçeceğiz ve sonrasında resimdeki “Filtre” düğmesine tıklayacağız. Bunu yaptıktan sonra sütun başlıklarında ok simgesi belirecektir.

Sütun başlıklarındaki oklara tıklayarak artık dilediğimiz girdilere filtre uygulayıp dilediğimiz girdileri gösterebileceğiz. Örneğin sadece İİBF’ den lisans düzeyinde bu listeye dahil olanları görmek istiyorum. Yapacağım iki değişiklik şöyledir:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Soldaki şekilde Fakülte sütunu için sadece “İİBF”, sağdaki şekilde ise Eğitim Düzeyi için sadece “Lisans” seçilmiştir. Böylece amacımız olan İİBF’de okuyan lisans öğrencilerini görebileceğiz. Sonuç aşağıdaki gibidir:

Yukarıdaki listede iki adet filtre kullanıldı. Daha kolay olan tek filtre için, diğerlerini sıfırladıktan sonra, Bölüm filtresinde sadece “İç Mimarlık” seçeneğini işaretledim. Elde ettiğim sonuç ise şöyle:

 

Gelişmiş filtreleme nedir? Nasıl yapılır?

Veritabanı fonksiyonları ile neredeyse aynı niteliklere sahip bu özelliğin artısı filtrelenmiş tablonun başka bir yere anlık olarak kopyalanabilmesidir. Bu sayede tek bir kaynak dosyadan (kaynak dosya bozulmadan) birden fazla işlenmiş liste eş zamanlı türetilebilecektir. Gelişmiş filtre penceresini açabilmek için, yukarıda kullandığımız, filtre düğmesinin sağında bulunan “Gelişmiş” düğmesine tıklamalıyız. Ulaştığımız pencerede ilk karşılaştığımız “Eylem” başlığı altındaki seçeneklerdir. Bunlardan ilki, veritabanı fonksiyonları gibi, listeye yerinde filtre uygularken; diğeri filtrelenmiş listeyi belirlenmiş bir alana kopyalayarak kaynak tabloyu değiştirmemektedir.

Aralık girilmesi gerekli olan diğer seçeneklerden ilki olan “Liste Aralığı”, kaynak tablodur. Ölçütlerimiz ise aşağıdaki tabloda sağda konumlanan küçük tablodur. Burada belirtilen girdilere göre filtrelenmiş tablo oluşturulacaktır. Ayrıca bu tablo oluşturulurken başlık kısımlarının hedef sütun başlıklarıyla birebir aynı olmasına dikkat edilmelidir. Son olarak küçük tablo oluşturulurken herhangi bir sıra gözetilmesine gerek yoktur. Örneğin; Fakülte, bölüm ve eğitim düzeyleri yan yana değil de alakasız yerlerde olabilirlerdi. Burada tek dikkat edilmesi gereken her başlık için uygun değerin başlığın bir alt hücresine yazılma gerekliliğidir.

Yukarıdaki tablada belirlenen filtre ile sadece Fen Edebiyat Fakültesi’ nin Kimya Bölümü’ nde okuyan Lisans öğrencilerini göreceğiz. Elde ettiğimiz ve yeni oluşturulmuş olan tablo aşağıdaki gibidir:

Bu filtre için >, < gibi değerler de kullanılabilir. Doğal olarak bu değerlerin kullanılabilmesi için ilgili sütunun sayılardan oluşması gerekmektedir. Örneğimizi biraz değiştirerek Fen Edebiyat Fakültesi’ nin Kimya Bölümü’nden listeye girenlerden sadece Erasmus Notu’ nun 60’dan büyük veya eşit olanları görmek istediğimizi düşünelim. Bu durumda ölçüt Aralığı’ mız ve filtrelenmiş tablomuzun son hali aşağıdaki gibi olacaktır:

Share your thoughts, post a comment.

You must be logged in to post a comment.