Warning: Declaration of All_in_One_SEO_Pack::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL) should be compatible with All_in_One_SEO_Pack_Module::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL, $post = NULL) in D:\WEB\blogs\zekeriyamulbay\blog\wp-content\plugins\all-in-one-seo-pack\aioseop_class.php on line 12
Isparta Yaş Meyve & Sebze Hali Lojistiği | Kalabalığın Gücü
Skip to content

28 Aralık 2011

Isparta Yaş Meyve & Sebze Hali Lojistiği

Gerçekten hayalin güzel bir meyvesi olduğunu düşündüğüm ve 8. LODER Lojistik Vaka Yarışması’ nda genel kategoride 82 puanla beşincilik elde ettiğimiz bu projede sanal olarak lojistik hali kurduk. Birinci takımın 85 puan aldığını hesaba katarsak projemizin hiç de kötü olduğunu düşünmüyorum :)

Çalışmamızın içeriğine geçmeden önce yarışma hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Bu sene 9.su düzenlenecek olan vaka yarışması için son başvuru tarihi 31 Ocak 2012. Geçen sene olduğu gibi bu sene de 11 ayrı üniversiteden çok değerli öğretim üyeleri jüride yer alıyor. Başvurular en az 3 en fazla 5 kişiden oluşan takımlar tarafından yapılabilecek ve ilk vaka 10 Şubat 2012 tarihinde katılımcılara gönderilecek.

Yarışma hakkında ayrıntılı bilgiye internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Geçen Şubat ayında çözüme ulaştırmamız gereken vakayı öğrendiğimizde takım olarak afallamıştık. Sonuçta bir hal kurulması gerekiyordu ve bu durum hakkında “gerçekten” hiç bir bilgimiz yoktu. Öncelikle takım içinde basitçe görev dağılımında bulunduk. Birimiz hal ile ilgili mevzuatı incelerken geri kalanımız Türkiye ve dünyadaki halleri inceledik.  Hallerin işleyişi ile ilgili bilgimizi yükselttikçe önümüzdeki süreci daha net görmeye başladık. Çalışmanın tamamı “seçimlerden” oluşacağını öngörerek seçim yöntemimizi belirledik (AHP) ve bununla ilgilenecek bir takım üyesi belirledik. Böylece yöntemimizi etkili bir şekilde kullanacaktık.

Teorik olarak elde edeceğimiz bütün bilgileri elde ettikten sonra takım olarak sahaya inerek yakın zamanda kurulmuş olan Isparta Yaş Meyve ve Sebze halini yerinde inceledik. İlk incelememiz sonrasında takım olarak beyin fırtınası yaptık ve bir halde nelerin bulunması gerektiğini kağıda döktük. Fakat burada bizim düşüncelerimizle beraber gerçek kullanıcıların da (hal esnafı) düşüncelerini öğrenmek gerekiyordu. Bir anket oluşturduk ve hal esnafının gerçek düşüncelerini öğrendik. Tamamen bu ankete bağımlı kalmasak bile projenin yönünü belirleyen ana unsurlardan biri hal esnafının düşünceleri olmuştur.

GDE Hata: Profil ayarları yüklenemedi

Hal ve hal satış yeri içi lojistiği için gerekli bilgileri haldeki yetkililerden ve hal esnafından öğrendikten sonra hal dışında gerçekleşen lojistik hakkında bilgimizi yükseltme yoluna gittik. Öncelikli hedefimiz sanal halin nereye kurulacağını öğrenmek olduğu için yolumuz ilk olarak İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’ ne düştü. Burada sanal olarak kuracağımız hal için gerçek ortamdaki boş arazilere göz attık. Bu esnada hal kurulum bölgesi için mevzuatta yer alan maddelere de unutmadık. Ayrıca belirlediğimiz bölgelerin yer maliyetlerini de emlak ofislerinden öğrenerek sanal halimiz için alternatif bölgeleri belirledik. Halden şehre gelen ticari araçların hedefleri olan mahalle pazarlarını ve şehir merkezinde kümelenmiş olan manavları belirledikten sonra alternatif hallerden bu hedef noktalara giden güzergahları çizdik ve bu güzergahlardaki araç yoğunluklarını ölçtük. Isparta haline gelen meyve ve sebzelerin Türkiye’nin neresinden geldiğini de belirledikten sonra genel hatlarıyla dış lojistik hakkında öğrenmek istediklerimizi edindik.

Saha araştırmasın bitirdikten sonra hal yerleşimi için AHP parametreler oluşturulmuş ve bunlar ağırlıklandırılarak Expert Choice paket programı yardımıyla çözülmüştür. Hal içi lojistik için ayrı ve çok ciddi beyin fırtınası oturumları gerçekleştirilmiş ve aşağıdaki örneğe benzer yenilikçi yöntemler tasarlanarak projeye dahil edilmiştir.

Resimde görüleceği üzere satışyerlerinin yapısı huni şeklinde tasarlanmış olup daha az sayıda gelen tır ve kamyonlar dar olan arka taraftan, ortalama bir kamyona karşılık gelen 4-6 adet hafif ticari araç ise daha geniş olan ön taraftan satış yerine yanaşacaktır. Böylece hem ürün getiren ve götüren araçların birbirlerinin engellemesinin önüne geçebilecek hem de dengesiz olan kamyon/hafif ticari araç yanaşma yeri talebi dengelenmeye çalışılacaktır. Bu tasarımın bir diğer artısı mahalle pazarları öncesinde maksimum doluluğa ulaşan hal içi ticari araç yoğunluğu, satış yerlerinin her iki yanına dağıtılarak, yarıya indirilecektir.

Sayısal değerler üzerinde gerçekleştirilen iyileştirilmeler tamamlandıktan sonra “bence” projenin en zevkli yerine geldik: TASARIM :) Tasarım için Google SketchUp’ dan, render için VRAY Render’ dan yararlandık. Tasarımımıza gerçekten uçuk olduğunu söyleyebileceğim bir unsuru da ekledik: gerekenden daha büyük konferans salonları ve konuk evi :) Buradaki amacımız hali daha sosyal ve amacını biraz aşan bir konuma getirmek. Bu kısma bir örnek vermem gerekirse tarım ile ilgili sempozyumların şehir halinde yapılması ve konukların burada misafir edilmesi bize çok ilginç geldi. Sosyal tesisin bu kadar büyük ve maliyetli olması (1.344.000 TL) bazılarına çok saçma geldi fakat Einstein’ nın sözü* bize güç verdi ;)

Projemizin metnini paylaşmadan önce çizimleri paylaşmak istiyorum. Öncelikle render’ın gücünü görelim :) Bir kaç çizimin render’dan önceki ve sonraki halleri:

 

Diğer çizimler:

 

Yazımda ne kadar fazla bilgi vermek istesem de bu proje için az geldiğini düşünmekteyim. Sonuçta başarılı bir takım çalışmasının çok güzel bir ürünü ve kendi kendisini pazarlayacak durumda:

GDE Hata: Profil ayarları yüklenemedi

 

Son olarak bu ekran alıntısı da kısa yoldan hangi halin seçildiğini merak edenlere gelsin:

* “Bir fikir ilk bakışta saçma gelmiyorsa hiç bir şans yoktur.”

Share your thoughts, post a comment.

You must be logged in to post a comment.