Warning: Declaration of All_in_One_SEO_Pack::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL) should be compatible with All_in_One_SEO_Pack_Module::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL, $post = NULL) in D:\WEB\blogs\zekeriyamulbay\blog\wp-content\plugins\all-in-one-seo-pack\aioseop_class.php on line 12
Aralık Adlandırma (Excel) | Kalabalığın Gücü
Skip to content

25 Aralık 2011

Aralık Adlandırma (Excel)

Excel’de uzun formüller ile çalışmak her zaman sıkıntılı olmuştur. Özellikle birden fazla sayfadan alınan verilerde hangi aralığın hangi verilere ait olduğunu anlama süreci başlı başına bir vakit kaybıdır. Bu süreci kısaltmak adına Excel’in aralık adlandırma özelliğine bir göz atacağız. Çabuk anlaşılması ve dikkatin dağılmaması adına örneği çok basit tutacağım.

Örneğimizde bir araç firmasının aylık ülke geneli satışları yer almaktadır. Temel veri halinde tutulan bu liste bir çok üst liste veya formülde kullanılabilecektir. Bu kullanımlar esnasında verilerin hangi listeden çekildiğini formüle bakarak anlamak istiyoruz. Bunu gerçekleştirebilmek adına Excel’in “Ad Yöneticisi” özelliğini kullanmamız gerekiyor.

Bu menüde yer alan “Ad Tanımla” düğmesine bastıktan sonra gelen ekranı örneğimize uygun olarak aşağıdaki gibi doldurdum. Başvuru kaynağımı B2:B13 aralığı aldım. Bu aralığın “Ad” ını “Aylık Araç Satış Sayıları” olarak belirledim.

Bu özelliği kullanırken verilerimizi açıklayan bir başlık kullanmaya dikkat ettim. Böylece kullanacağımız formüllerde, ilk bakışta anlamsız gelen, semboller yerine bu adları kullanabileceğiz.  Tamam’ a bastıktan sonra “Ad” kullanıma hazırdır. Burada ad tanımlama esnasında bir kaç hususa dikkat çekmek istiyorum. Öncelikle yukarıdaki gibi bir ad tanımlama geçerli olmayacaktır. Çünkü ad tanımlama esnasında boşluk kullanımına izin verilmemektedir. Ayrıca \ ve _ dışındaki semboller de kullanılmamaktadır.

Öğrendiklerimizi basit bir formülde deneyelim:

Görüldüğü üzere bundan sonraki formül kullanımlarında ilgili aralığın “Ad”ı girilerek işlem yapılabilecek ve formül okuma işlemi daha basit olacaktır.

 

Share your thoughts, post a comment.

You must be logged in to post a comment.