Warning: Declaration of All_in_One_SEO_Pack::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL) should be compatible with All_in_One_SEO_Pack_Module::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL, $post = NULL) in D:\WEB\blogs\zekeriyamulbay\blog\wp-content\plugins\all-in-one-seo-pack\aioseop_class.php on line 12
Veritabanı Fonksiyonları (Excel) | Kalabalığın Gücü
Skip to content

21 Aralık 2011

Veritabanı Fonksiyonları (Excel)

ETOPLA, EĞERSAY, EĞER ORTALAMA fonksiyonlarına benzer işlevde olsa da bu fonksiyonlardan ayrı olarak alt ve üst limit belirleme imkanı bulunmaktadır. Örneğin 23 ile 48 değerleri arası için bir işlem yapılabilmektedir. Açıklamasının zor olduğunu düşündüğüm bu fonksiyonları açıklamak adına örneklerden faydalanacağım. Zaten birbirine benzer parametreler içeren bu fonksiyonlarının birisinin anlaşılması diğerleri için büyük kolaylık olacaktır.

Örneğimiz bir ilin yaş meyve ve sebze halinden olacak. Bu hale çeşitli illerden meyve ve sebzeler giriş yapmaktadır. Bu girişler düzensizce veri tabanına kaydedilmektedir. Belirli bir şehirden gelen belirli bir ürün üzerine yapılacak işlemler için bu fonksiyonların kullanılması gerekmektedir.

Öğrenmeyi istediğimiz ilk bilgi Amasya’dan kaç ton elma geldiğidir. Bu bilgiyi öğrenmek için sağ taraftaki tabloda Ürün’ün altına Elma, Şehir’ in altında Amasya yazıldıktan sonra Sonuç’ un altındaki boş hücreye şu fonksiyon yazılmalıdır:

“=VSEÇTOPLA(B3:D14; D3; F4:G5)”

Bu fonksiyonda B3 (sol üs köşe) ile D14 (sağ alt köşe) arasındaki tablo kaynak tablo olarak seçilmiştir. D3 başlığı altında yer alan sütun üzerinde işlem yapılacak ve bu işlemler F4 ile G5 arasında kalan değerlerin kesişimlerine göre gerçekleştirilecektir. Burada dikkat edilmesi gereken seçimlerde başlıkların da dahil edilmesidir. Nedeni ise sağ taraftaki boş tabloya girilecek değerlerin kaynak tablodaki  hangi sütunlardaki değerler ile karşılaştırılacağının belirlenmesidir.

Bu fonksiyon listede Amasya ilinden gelen elmaların toplamını bulacaktır ve ulaşması gereken sonuç 16 ton olmalıdır. Örneğimizden Amasya hücresini silip geriye sadece Elma ürününü bıraktığımızda şehir bilgisine bakmadan toplam gelen elma miktarını dönecektir ki bu miktar 24 tondur. Tersini yaparsak, yani Elma’ yı silip Şehir hücresine Antalya’ yı yazarsak, bu sefer toplam değer olarak 22 tona ulaşacağız.

Diğer veritabanı fonksiyonlarının kullanımı da yukarıdaki fonksiyona olukça benzerdir:

=VESEÇSAY(parametreler): Belirtilen koşulların kesişimini sağlayan kayıtların sayısını döner.

=VSEÇORT(parametreler): Belirtilen koşulların kesişimini sağlayan kayıtların ortalamasını döner.

=VSEÇÇARP(parametreler): Belirtilen koşulların kesişimini sağlayan kayıtların çarpımını döner.

=VSEÇMAK(parametreler): Belirtilen koşulların kesişimini sağlayan kayıtların en büyüğünü döner.

=VSEÇMIN(parametreler): Belirtilen koşulların kesişimini sağlayan kayıtların en küçüğünü döner.

Share your thoughts, post a comment.

You must be logged in to post a comment.