Warning: Declaration of All_in_One_SEO_Pack::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL) should be compatible with All_in_One_SEO_Pack_Module::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL, $post = NULL) in D:\WEB\blogs\zekeriyamulbay\blog\wp-content\plugins\all-in-one-seo-pack\aioseop_class.php on line 12
Tarih-Zaman Formülleri (Excel) | Kalabalığın Gücü
Skip to content

21 Aralık 2011

Tarih-Zaman Formülleri (Excel)

Tarih-Zaman formüllerini kendi aralarında ikiye ayırabiliriz. İlk grup formüllerde parantezler içerisine herhangi bir değer girilmemekte ve bu formüller mevcut tarih ve zaman bilgisini dönmektedirler. İkinci grup formüller ise sayfada bulunan tarih-zaman verileri üzerinde işlem yapmaktadır.

=bugün(): Sadece bugünün tarihini getirir.

=şimdi(): Bir önceki formüle ilaveten saat bilgisini de döndürür.

Hücre “Kısa Tarih” olarak biçimlendirildiğinde bu iki formülün de aynı sonucu döndürüldüğü unutulmamalıdır. Aşağıdaki formülleride, yukarıdakilerin aksine, parantezler arasına bir tarih bilgisi almaktadır. İşte ikinci grup formüller:

=yıl(tarih): “tarih” bilgisinde yer alan yılı göstermektedir.

=ay(tarih), =gün(tarih), =saat(tarih), =dakika(tarih), =saniye(tarih): sırasıyla “tarih” nesnesinin içerisinde yer alan ay, gün, saat, dakika ve saniye değerleri gösterilmektedir.

Burada tarih yerine “=şimdi()” formülünü kullandığımızda, şu anın, saatini, dakikasını vs. elde edebileceğiz. Örnek vermek gerekirse; şu anda saat 18:14. “=dakika(=şimdi())” formülünü kullandığımda elde edeceğim değer 14 olacaktır.

Son olarak =tarih(yıl; ay; gün) fonksiyonunu örnek vererek açıklamak istiyorum. “tarih”=tarih(2011; 12; 21) formülü sayesinde hepsi sayı olan 2011, 12 ve 21 değerleri birleştirilerek “tarih” nesnesi oluşturulur.

Share your thoughts, post a comment.

You must be logged in to post a comment.