Warning: Declaration of All_in_One_SEO_Pack::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL) should be compatible with All_in_One_SEO_Pack_Module::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL, $post = NULL) in D:\WEB\blogs\zekeriyamulbay\blog\wp-content\plugins\all-in-one-seo-pack\aioseop_class.php on line 12
Metin Fonksiyonları (Excel) | Kalabalığın Gücü
Skip to content

21 Aralık 2011

Metin Fonksiyonları (Excel)

Metinler ile yapılacak işlemlerde kullanılacak formüllerden bahsedelim.

=BİRLEŞTİR(M1; M2;…): Adından da anlaşılacağı üzere parantez içerinde yer alan metin hücrelerini birleştirme görevini üstlenmektedir. Metinleri arada boşluk bırakmadan birleştirdiği için gerektiğinde (ad soyad birleştirme vs.) hücreler arasına boşluk konmalıdır. Bunun için örnek “=BİRLEŞTİR(M1; ” “; M2)” formülü verilebilir. Burada M1 ve M2 metinleri arasına 1 karakter boşluk eklenmiştir.

=SAĞDAN(M1;adet), =SOLDAN(M1; adet): Formülün sağdan veya soldan olmasına göre M1 metninin en sağından veya en solundan başlayarak “adet” kadar harfi döndürür. Örnek vermek gerekirse; “=SOLDAN(“Zekeriya”; 3)” formülü “Zek” metnini döndürmektedir. Burada metni formül içine yazma yerine hücre de seçilebilir.

=UZUNLUK(M1): M1 hücresinde yer alan verinin karakter sayısını döndürür.

=KÜÇÜKHARF(M1), =BÜYÜKHARF(M1): Fonksiyona göre M1 metninin tamamını büyük harfe veya küçük harfe çevirir.

=PARÇAAL(metin; x, y): “metin” karakter kümesinin soldan x.nci karakter kümesinden başlayarak y adet karakteri döndürür. Örnek verelim “=PARÇAAL(“Zekeriya”; 2; 4)” fonksiyonu “eker” metnini verecektir.

Share your thoughts, post a comment.

You must be logged in to post a comment.