Warning: Declaration of All_in_One_SEO_Pack::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL) should be compatible with All_in_One_SEO_Pack_Module::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL, $post = NULL) in D:\WEB\blogs\zekeriyamulbay\blog\wp-content\plugins\all-in-one-seo-pack\aioseop_class.php on line 12
Özgeçmişimin Tarihsel Gelişimi :) | Kalabalığın Gücü
Skip to content

20 Aralık 2011

1

Özgeçmişimin Tarihsel Gelişimi :)

Her özgeçmiş her firma için uygun değildir. Kimileri daha sade ve metin tabanlı bir özgeçmişi tercih ederken gelişime açık bölümler genellikle tasarıma dönük özgeçmişlere daha olumlu bakabilmektedir. Bu iki tür firmaya çapraz olarak yanlış özgeçmişlerin gönderilmesi ise işe uygun olmadığının değerlendirilmesine veya özgeçmişlerin hiç değerlendirilmemesine neden olabilecektir.

Bilgisayarıma baktığımda, ilkini 2009 yılında oluşturduğum, toplam 5 farklı özgeçmişim olduğunu gördüm. Şu anda 5.sini kullanmamın nedeni diğer dördünün, bir şekilde, işlevselliğini yitirmesi veya henüz kullanıma uygun olmaması. Hem 2 senede geldiğim yolu hem de özgeçmişlerimde yaptığım yanlışları görmek adını hepsini sırayla incelemek istiyorum.

Yukarıda bahsettiğim gibi ilk özgeçmişimi 2009 yılında, Samet ile beraber yaptığımız TUBİTAK projesi için, hazırlamıştım. Daha önce bu tür bir çalışma içinde bulunmadığım için beni oldukça uğraştırmıştı. Önce ilk özgeçmişimi inceleyelim, sonra yorumlayalım.

2009

GDE Hata: Profil ayarları yüklenemedi

Burada gözüme ilk çarpan fotoğrafımın olmaması oldu. Ne kadar zorunlu olmasa bile fotoğrafın bir özgeçmiş için gerekli olduğunu düşünenlerdenim. Eğer aksi bir düşünceye sahipseniz yorum kısmında paylaşımınız ile bu yazıya katkıda bulunabilirsiniz.

Sağ üst köşede adres ve iletişim bilgilerini göstermeye çalışmışım (sadece çalışmışım:) ). Telefon ve e-posta’dan sonra iki nokta (:) koymamamı bir kenara bıraksam bile telefon numaram “Telefon”un solunda e-postam ise “E-posta”nın altına konumlanmış. Ayıca adres bilgilerimi her iki yana yaslamak gerçekten çok kötü bir fikir olmuş.

Yapılması gereken biri diğer şey ise sayfa numaralarını yazmak. Sayfa numaraları olmadan birbirinden bağımsız iki farklı belge izlemi veriyor. Ayrıca o zamanki mesleki hedefim ile ilgi alanları arasındaki fark bu kısımları tamamen bilinçli bir şekilde doldurmadığımın veya kararsızlığımın kanıtı. Ne kadar kararsız da olsam bu iki paralel konuda birbirine yakın girdiler kullanmam gerektiğini düşünüyorum.

Henüz 2. sınıf olduğum için iş tecrübelerim ve projelerim oldukça kısıtlı. Buna rağmen bu iki başlık altında yer alan maddeleri biraz daha detaylandırarak anlatmak daha uygun olur diye düşünüyorum. O sene TUBİTAK projesine başlanılacakmış fakat tek bir cümleyle hatta üniversitede verilen projelerden biriyle aynı cümlede kullanarak oldukça önemli olan bu konunun etkisini yok etmişim.

Son olarak paragraflar arasındaki dengesiz boşluklar özgeçmişi hazırlarken çok üzerinde durmadığım izlemini verdi. 2 sene önce bir hayli uğraşmış olsam da o zaman son düzeltmelere yeterince önem vermemem şimdi bende bu izlenime yol açtı.

2010 – 1:

İkinci özgeçmiş ise ilkine göre devrim niteliği taşımaktaydı. O zamanki durumu İnternet’in 2ooo’li yıllarına benzetiyorum. Büyük fakat potansiyelin çok çok üzerinde sıçrama. Yorumlarıma geçmeden önce dilerseniz 2010’un ilk yarısındaki özgeçmişime bir göz atalım:

GDE Hata: Profil ayarları yüklenemedi

Bu özgeçmişimde bir öncekinde gördüğüm hataların hiçbirisini yapmadım. Bildiğim hataların hiçbirisini yapmadığım için de mükemmel özgeçmişe ulaştığımı düşünüyordum. Her zaman yaptığım gibi bu işi bilen bir kaç kişiye danıştığımda ise yaptığım hatalar gün yüzüne çıktı.

Yaptığım 2 büyük hata vardı. Bunların ilki sayfa sayısının çok olmasıydı. Aslında her bilgimi ayrı sayfalara alarak daha fazla dikkat çekmesini amaçlıyordum. Fakat o kadar çok sayfanın kimsenin elinde dolaştırmak istemeyeceğini ve dolaştırsa bile kimsenin o kadar sayfaya zaman ayıramayacağını düşünmemiştim.

Yaptığım ikinci büyük hata ise renklerle ilgili. Özgeçmişimde renkleri o kadar yoğun kullandım ki birisi çıktı aldığında (eminim kimse almaz :) ) muazzam derecede toner israfı olacaktı. Ayrıca renklerin birbirine karışması veya çıktı alanın parmağına bulaşması da çabası.

2010 – 2:

Bu iki büyük hata üzerine kafa yorarken hem tasarımdan ödün vermeyecek hem de bu iki hatayı kökten çözecek bir tasarıma ulaştım. Bu tasarımda en çok hoşuma giden kendine baktırması. Hala en sevdiğim tasarım olan bu özgeçmişimi anlatmadan önce tasarımına bir bakalım.

Bir öncekinde çok fazla alanda kullandığım renkleri “çizgilere” dönüştürerek meydana gelebilecek olumsuzlukları giderdim. Ayrıca, resimde de görebileceğiniz üzere, boyutlarını oldukça küçülttüm ve kitapçık haline getirdim. Metinleri rahatça okunabilir hale getirdiğimde ise son halini aldı. Şimdi bile severek kullandığım özgeçmişlerden biri olan bu versiyonda tek sıkıntım ise internet üzerindeki başvurularda kendini gösteriyordu. Çıktı alınmış hali aşağıdadır:

GDE Hata: Profil ayarları yüklenemedi

Oldukça karışık ve anlamsız duran yazdırılabilir durumu için bir önceki versiyonunun renkleri düzenlenmiş hali kullanılabilir. Fakat sayfa sıkıntısı yüzünden yeni ve daha sade bir tasarımı denemeye karar verdim:

GDE Hata: Profil ayarları yüklenemedi

Son tasarımımı şu anda aktif olarak kullanmaktayım ve gerek sadelik gerekse uzunluk bakımından uygun olduğunu düşünmekteyim. Bilgisayarda PDF okuyucu ile açıldığında karşılaşılan ilk ekran, özgeçmiş için özel çektirdiğim, vesikalık bir fotoğrafım ve iletişim bilgileridir. Bu ilk izlenimi bir anlamda kartvizit etkisi bırakması için düşündüm.

Daha önce her birisini 1 sayfada anlatmaya çalıştığım başarılarımı üçer satıra indirdim. Ayrıca her bir projede kullandığımız programlara değinerek bu programları sadece teoride öğrenmemiş olduğum izlemini karşı tarafa iletmeye çalıştım. Üniversitedeki derslerde aldığımız projeleri ise kutucuklar halinde sayfanın altına konumlandırdım.

Referanslar kısmı ile deneyimler kısmını birleştirerek her deneyimim için bir referans verdim. Buradaki amacım; yer tasarrufunun yanında şimdiye kadar yaptığım bütün işlerde hiç bir çekincem olmadığını vurgulamak. Ayrıca referanslarda sadece telefon numaralarını vererek bilgi kirliliği yapmadığımı ve direk iletişim hatlarını açtığımı düşünüyorum.

Özgeçmişin tamamı incelendiğinde metinlerin farklı renk tonlarına sahip olduğu görülebilir. Çalışmamın tamamında dikkate aldığım “zaman” unsuru dolayısıyla metinlerin içeriğinin yanında tonları üzerinde de çalıştım. Okuyucuların özgeçmişleri anahtar kelime bazlı göz gezdirdiği düşünüldüğünde ilk olarak aradıklarına ulaşabilecekleri, sonrasında ise onlar bağlayarak okumaya devam etmek isteyecekleri bir yapı oluşturmaya çalıştım. Paragrafların okunması zaman kaybı olacağı ve okuyucuların paragrafı atlama isteği daha fazla olacağı için tamamıyla paragraf kullanmaktan kaçındım.

Son olarak konsept olarak tasarladığım ve başvurularımda kullanmadığım özgeçmişim aşağıdaki gibidir:

Şu anda son ve bir önceki özgeçmiş arasında gidip gelmekteyim. Her ikisinin de kendisine göre avantajları var. Örneğin bir önceki özgeçmiş daha yazdırılabilir durmaktayken son özgeçmiş neredeyse bütün bilgileri tek sayfada ve karışıklığa meydan bırakmadan verebiliyor. Tasarım bakımından ilki daha sade fakat bu son özgeçmişin kendini daha öne çıkardığını düşünüyorum. Şu anda her ikisi de gelişme aşamasında. İleride hangisi diğerine daha baskın olursa onu kullanmaya devam edeceğim veya yeni bir tasarıma geçerek gelişimime devam edeceğim.

Bütün bu süreci yaşamama neden olan en önemli şey başkalarına danışmam. Daha önce bu süreçte bulunmuş veya en azından okuyucu olanların görüşlerini kendi görüşlerim ile yoğurarak tasarımlarda ve içeriklerde iyileştirmelerde bulundum ve bulunmaya devam ediyorum. Özgeçmişim benim kişiliğimi yansıtacak olsa bile kullanıcı tarafından doğru anlaşılması için bunu yapmam oldukça önemli. Sonuçta anlattıklarım karşımdakinin beni anlayabildiği kadardır.

Şu anda aklıma geldi. Özgeçmişimi sadece şu şekilde sunarsam nasıl tepki alırım acaba? Çok mu öz olur? ;)

1 Comment Post a comment
  1. Ara 31 2011

    Çalışmalarına göz gezdirmeye buradan başladım ve yenilikçiliğini tebrik etmek istedim :)
    Başarılı…

Share your thoughts, post a comment.

You must be logged in to post a comment.