Warning: Declaration of All_in_One_SEO_Pack::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL) should be compatible with All_in_One_SEO_Pack_Module::get_current_options($opts = Array, $location = NULL, $defaults = NULL, $post = NULL) in D:\WEB\blogs\zekeriyamulbay\blog\wp-content\plugins\all-in-one-seo-pack\aioseop_class.php on line 12
Kendine iş verir misin? | Kalabalığın Gücü
Skip to content

20 Aralık 2011

Kendine iş verir misin?

Benim gibi her yeni mezunun da kariyerinin başlangıç noktası olarak düşlediği firmaların veya, en azından, sektörlerin olduğunu düşünüyorum. Bu firmalara ulaşmak için elimizden geldiğince başvuruda bulunmaktayız. Fakat dikkat etmediğimiz (en azından benim yeni dikkatimi yeni çeken) bir husus var: gerçekten etkili başvuru yapabiliyor muyuz? Hadi, konumuza uygun olarak, biraz hayal kuralım ve kendimize iş verelim! :)

Kendimizi, iş başvurusu alan, bir firma olarak düşünmek ufkumuzu genişletecektir. Böyle bir firma olmamız ve Endüstri Mühendisi (kendimden örnek vermek istedim) aramamız durumunda; istediğimiz bize değer katacak ve şartlarından memnun olarak uzun zaman bizimle birlikte çalışacak arkadaşlardan yana olacaktır. Firmamıza değer katması oldukça önemli olsa bile şirketime geldiğinde gözü diğer firmalarda olan veya diğer insanlarla anlaşamayan birisiyle çalışmayı kesinlikle uygun bulamayacaktım. Ne kadar üstün özelliklere sahip olsa da, kontrol edemediğim ve firmamın bütünlüğünü bozacak birisinin yerine takım çalışmasına uygun ve şirket kültürümü benimsemiş birisini isterim. Böylece beraber yükseleceğimiz bir ortam oluşmuş olacaktır.

Bir çok pozisyona başvurularda bulunan birisi benim gözümde ne aradığını bilmeyen birisidir. Bu kişi ne aradığını bilmemekle birlikte nerede mutlu olacağını da bilmemektedir. Böyle bir kişiyi işe almam durumunda işi beğenmeme riski olacak ve kısa zamanda işten ayrılmak isteyebilecek veya işi beğenmediği için düşük verimlilikte çalışacaktır. Bu durumda hangi işi istediğini bilmek adaya büyük bir öncelik kazandıracak ve işveren olarak bana güven verecektir.

Kariyer siteleri oldukça önemli olmakla beraber sadece bu tarz sitelerden başvuruda bulunan adaylar firmamı diğer firmalarla eş değer görüyor diye düşünürüm. Bu tarz sitelerin yanında kendini ön plana çıkartacak bir takım çalışmalar ile görünürlüğünü arttırması adaya artı puan olarak dönecektir. Hele bir de bana veya firmama özel bir çalışma yaptıysa bu beni oldukça memnun edecek ve bu işi istediği yönünde güçlü bir ikna aracı olacak ve hatırlanmasını kolaylaştıracaktır. Örnek verelim; işveren sizsiniz ve iş ilanlarını kontrol edeceksiniz. Elinize 2 farklı kanaldan başvurular gelmiş; bu durumda 2546 başvuru arasında mı yoksa 13 başvuru arasından mı hatırlanmak daha kolay? Daha da güzeli eğer yeni bir kanal oluşturur ve bu kanaldan sadece siz başvuru yaparsanız o kanalın kralı siz olursunuz. Başvuruların mülakat için bir araç olduğunu düşünürsek, yanlış bilgiler vermediğimiz sürece, bana gelen bu tarz çalışmalar beni memnun edecek ve bu kişiyi mülakata çağırmam adına bir sebep olabilecektir. Daha önceden kullanılmış olan aşağıdaki kanallar vasıtasıyla kendi kanalınızı oluşturabilir veya klasik kanallardan sıyrılarak fark edilme şansınızı yükseltebilirsiniz:

  • Şirket İK departmanına e-posta göndermek.
  • Video CV, Web CV, Görüntülü CV vs. hazırlamak.
  • İnternet’e reklam vermek :)

Okul hayatımda fark etmediğim fakat şimdi değerini anladığım bir husus da üniversite hayatımda yaptığım projeler. Genellikle ödev diye geçiştirilen ve minimum gereksinimleri karşılayarak teslim edilen bir ödev bize hiçbir artı değer katmamaktadır. Yeni mezun birisi bana iş başvurusundan bulunsa, doğal olarak, onda iş deneyimi arayamam. Fakat üniversitede verilen projeleri, katma değer sağlayarak, bitirdiğini vurgularsa bende pozitif bir etki bırakır ve deneyimli olan adayların önüne geçmesini sağlayabilir. Üniversite hayatında 2 hafta sürecek bir proje belki ilk işi için referans olacak ve hayatını değiştirecektir.

Son olarak kişisel artılarını ve eksilerini  bilen hatta eskiden kendisinde gördüğü eksileri söyleyip bu eksikliği nasıl iyileştirdiğini söyleyen birisi hakkında, nitelikleri tamamen karşılamasa bile, istediğim bilgi birikimine ulaşacağı öngörüsü bende oluşur. Yeni mezunlar kendilerinden böyle bir özellik olduğunu belirtirlerse, ve gerçekten varsa, uzun dönemli ilişkisi isteyen işverenler açısında büyük bir artı değer olacaktır.

Başvuran adayların çoğu özellikleri benzer olduğu için işveren açısından bu alanlarda körlük oluştuğunu düşünüyorum. Bu nedenle standardın haricinde kendisini belli edecek “renkli” şeyler yapmak aday açısında hatırlanabilirliği sağlayacaktır. Binlerce ilan arasından hatırlanmak ve mülakata çağrılmak ara hedef olmalı ve işi aldıracak olan mülakat sürecine hazırlıklara başlamalıyız.

İş arama sürecine işveren tarafından bakmaya çalıştığım ve kendimce başarı kriterleri belirlediğim bu yazımdaki amacım aynayı biraz da kendimize çevirerek eksiklerimizi görmektir. Böylece iş arama sürecimizi daha etkili hale getirerek iş bulma sürecimizi hızlandırabileceğimizi düşünüyorum. Burada kendimize sormamız ve, soru ne kadar basit olsa da, cevabı mümkün olduğunda detay içermesi gereken tek bir soru vardır: “KENDİMİZE NEDEN İŞ VERMEYİZ?” Bu soruyu hiç bir ön yargıya yer vermeden cevaplarsak kendimizde geliştirmemiz gereken nitelikleri ve bu nitelikleri isteyen iş ilanlarına karşı nasıl bir strateji oluşturacağımızı belirleyebiliriz.

“Kendimize neden iş vermeyiz?”

Share your thoughts, post a comment.

You must be logged in to post a comment.